• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A diploma ára: 12 évig nyögi papírját egy általános orvos

Lapszemle Forrás: sonline.hu

Az új felsőoktatási törvény drasztikusan megváltoztatta a felvételi keretszámokat.

Jelentősen átrajzolták ezzel az államilag finanszírozott helyekre felvehető diákok létszámát. Akik közül így, ha ragaszkodnak eredeti elképzelésükhöz, hol tanulnak tovább, azon is el kell gondolkodniuk, vállalni tudják-e a költségtérítéses képzést. No, és ennek díja arányban áll-e a majdan megszerzett diploma munkaerő-piaci értékével – olvasható a Somogyi Hírlap – online oldalán.

A Kaposvári Egyetem költségtérítéses képzéseinek jelentős része országosan olcsónak mondható. A pedagógiai karon például több szakon, így az andragógián, az óvodapedagóguson, a szabad bölcsészeten és a tanítón 115 ezer forint egy félév, azaz a három éves bachelor (BA, BSc) diploma 690 ezer forintból szerezhető meg. Egy kezdő tanító tehát 120–140 ezer forintos bruttó, azaz 79–92 ezer forintos nettó kezdőbérrel számolva hét és fél–nyolc hónap alatt megkeresheti diplomája árát – persze csak ha nem eszik, iszik, fizet rezsit, nem vesz ruhákat, vagyis semmi másra nem gyűjt; normál életvitel mellett és kemény spórolással ennyi pénzből hosszú évek alatt lehet nullára kihozni az egyenleget. A kommunikáció és médiatudomány szakon 150 ezer forint a költségtérítés féléves összege, azaz a diploma jó esetben 900 ezer forintért a hallgatóé lehet. Egy kezdő újságíró nagyjából százezer forintos havi nettóra számíthat, így a diploma árát kilenc hónap keresete adja ki.

Országosan átlagban 190–325 ezer forintot kell fizetni egy félévnyi mérnökképzésért a költségtérítéses hallgatóknak, s mivel a képzési idő jellemzően hét félév, így a diploma 1,4–2,4 millió forintból szerezhető meg, s 180–300 ezer forintos bruttóval, vagyis 118–193 ezres nettóval számolva hét és fél–húsz havi fizetésből futja ki az ára. Irigylésre méltó helyzetből indulnak az informatikusok és programozók, a legtöbb helyen 180–200 ezer forint egy szemeszter, vagyis 1,08–1,2 millió forintból megszerezhető egy BA-diploma, melynek 180–220 ezres nettó kezdőfizetéssel számolva nagyjából öt hónap alatt keresik meg az árát.

Velük ellentétben az orvosok és fogorvosok hosszú éveken keresztül dolgozhatnak, hogy megkeressék a diplomájukért kifizetett költségtérítést. A fogorvosoknál 950 ezer és 1,05 millió forintba kerül egy félév, ami 9,5–10,5 millió forintot jelent az öt év egyetem alatt, ami a nettó százezer forintos kezdőbérrel számolva nagyjából tíz esztendő jön vissza bevételként.

Ennél is kétségbeejtőbbnek tűnik egy kezdő általános orvos helyzete, aki költségtérítéses képzésben szerezte meg papírját, hiszen hat év alatt tizenkétszer fizeti be a 950 ezer–1,02 milliós térítést, vagyis diplomája 11,4–12,2 millióba kerül: kezdőfizetésük alapján tizenkét hosszú év alatt térülhet meg a doktori cím.