Több mutatóban is javult a magyar iskolások állóképessége, ám továbbra is gondot jelent az elhízás.
A mindennapos iskolai testnevelés jótékony hatása már kimutatható az iskolás korú gyermekek egészségi állapotában - derül ki a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) NETFIT felméréséből, amelyet immár harmadik alkalommal készítettek el. A kutatás eredményeiről Csányi Tamás, az MDSZ szakmai főtanácsadója az Inforádióban azt is elmondta, hogy a 12. évfolyamos fiúk felének, és a lányok kétharmadának állóképességi szintje nem éri el a felső, egészségzóna szintet.
A NETFIT fittségmérési teszt kilenc mérés alapján négy profilban jellemzi a fiatalok állapotát: mutatja az állóképességet, a vázizomzat fittségét, a hajlékonyságot, illetve a testösszetételt, testtápláltságot. Az eredmények alapján a diákok három zónába kerülhetnek, a zöld az egészségzóna, a sárga a fejlesztésre szorulók, a piros pedig a fokozott fejlesztést igénylők csoportját jelenti. A felmérés az iskolai testnevelés órák része, több mint 600 ezer diák vett benne részt - mondta Csányi Tamás.
Az elemzés szerint több mutatóban is javult a magyar iskolások állóképessége, ám továbbra is gondot jelent az elhízás a fiatalok körében. "Kis mértékben nőtt azon gyerekek száma, akik túlsúllyal, vagy elhízással bajlódnak, ellenben közöttük többen teljesítettek az úgynevezett egészségzónában az állóképességi tesztben, ami azt jelenti, hogy egészséges szívről és vérkeringési rendszerről beszélhetünk náluk, ami nagyon jó mutató" - hangsúlyozta Csányi Tamás. Hozzátette azt is, hogy a gazdaságilag fejlettebb régiókban (közép-magyar, illetve a közép-dunántúli régió) a legfittebbek a gyerekek, és sajnos Észak-Magyarországon a legkevésbé fittek.
A mérés alapján a 12. évfolyamos fiúk felének, és a lányok kétharmadának állóképességi szintje nem éri el ezt a bizonyos egészségzóna szintet.