A legtöbb támogatást, a projektek 35 százalékát egészségipari, orvosi, gyógyászati projektek nyerték el.
Kiemelkedő volt az egészségipari, orvosi, gyógyászati innovációs projektek száma és támogatása hazánkban az elmúlt három évben – mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke a Magyar Időknek. Pálinkás József jelezte: több pályázat kifejezetten a fiatal kutatók fejlesztéseit, elképzeléseit ösztönzi. Az elnök szerint javult a pályázati kultúra, egyre kevesebb a túlárazott igénylés, és a kétes megvalósíthatóságú projektek szűrése is jól működik.
– Mekkora összegű támogatást nyertek el 2015 óta a vállalkozások és kutatóintézetek?
– Mintegy 750 milliárd forintról született támogatói döntés 2018 első negyedévéig, kiegyenlítetten nyertek el forrásokat a versenypályázatokon a kutatóhelyek és az innovatív vállalatok, mintegy kétezer projektre jutottak 350-350 milliárd forintot meghaladó támogatáshoz. Az európai uniós strukturális alapokból (Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program – GINOP és a Versenyképes Közép-Magyarországért operatív program – VEKOP) minden pályázati felhívás megjelent és a támogatói döntések is megszülettek. Egy kiírásból maradt még jelentős szabad keret, 75 milliárd forint.
Az idén megjelent új konstrukcióra, amely kifejezetten a mikro- és kisvállalkozások innovációs projektjeit támogatja az NKFI-alapból, a 10 milliárdos keretre kétszeres volt a túljelentkezés. Ez a felhívás a gyorsan hasznosítható, innovatív termékek, szolgáltatások és eljárások fejlesztését, piacra vitelét, a szellemi tulajdon védelmét ösztönzi.