A plasztikai sebészek 55 százalékát kereste már fel olyan páciens, aki a szelfiken való megjelenését akarta javítani.
Az ezzel operáló applikációk megváltoztatták a szépségnormát, ami rossz hatással lehet az egyének önbecsülésére és pszichológiai problémákat okozhat, írja a magyaridok.hu.
A fizikai „tökéletesség” korábban csak a hírességek esetében vagy a magazinok címlapján tűnt fel, ma már azonban tele van vele a közösségi média, köszönhetően az arctökéletesítő applikációknak – áll a JAMA Facial Plastic Surgery című szaklapban megjelent tanulmányban.
Ez a kóros alaktalanságérzethez vagy más néven testképzavarhoz vezethet. A rögeszmés-kényszeres spektrumon elhelyezkedő testképzavar a lakosság mintegy 2 százalékát érinti.
A tanulmány szerzői olyan kutatásokat emeltek ki, amelyekből kiderült, hogy azok a tinédzser lányok, akik fotóikat valamilyen módon manipulálták, jobban aggódtak megjelenésük miatt, a testképzavarban szenvedők számára pedig a közösségi média a visszaigazolás eszköze.
Egy másik tanulmány szerint a plasztikai sebészek 55 százalékát kereste már fel olyan páciens, aki a szelfiken való megjelenését akarta javítani.
„Felbukkant egy új jelenség, a Snapchat diszmorfia, amikor az emberek azt várják a műtéttől, hogy az segítsen nekik abban, hogy úgy nézhessenek ki, mint saját filterezett másuk” – mondta Neelam Vashi, a Bostoni Orvosi Egyetem munkatársa.