Napi öt-hat sebészcsapat finanszírozására is szűkös volt az egészségbiztosító által kifizetett teljesítménydíj.
Hetekbe telhet, amíg kiderül, hogy gazdaságos vagy pazarló, betegbarát, netán életveszélyes megoldás a fővárosi sebészeti ügyelet decentralizálása - olvasható a ma megjelent HVG-ben.
Valamennyi budapesti kórház, ahol van sebészet, a hét minden napján 24 órában fogadja azokat a betegeket, akik a lakóhelyük szerint az ellátási területéhez tartoznak. Amíg a korábbi szisztémában naponta 5-6 osztály ügyelt délutántól reggelig, mostantól 14 helyen lesz nonstop sebészeti ellátás.
„Valójában nincs nagy kockázata az ügyelet szétterítésének, hiszen az ország 75 százalékán régóta így működnek a kórházak. Az esetek túlnyomó többségében a sürgősségi hasi műtéteket – jellemzően vakbél, epekő vagy vastagbél-elzáródás miatt – elvégzik a területileg illetékes intézményekben. Úgy kell számolni, hogy 250 ezer lakosból naponta átlagosan kettő szorul ilyen beavatkozásra. Extrém terhelés havonta két-három alkalommal fordul elő, olyankor négy-öt beteget is meg kell operálni" – vázolja a feladat lehetséges nagyságát Gajdácsi József, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár előző főigazgató-helyettese.
Ha eddig napi öt-hat sebészcsapat finanszírozására is szűkös volt az egészségbiztosító által kifizetett teljesítménydíj, akkor ugyanez tizennégyfelé osztva bizonyosan elégtelen lesz – olvasható a Semmelweis Egyetem sebészének, Weltner Jánosnak az aggálya a Facebook-oldalán.
Egyelőre nehéz megmondani, hogy bejön-e az államtitkárság szcenáriója.