• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A gazdasági társaságként működő kórházak is bajban vannak

Lapszemle Forrás: Világgazdaság Online

A kiadásaikat lesznek kénytelenek csökkenteni túlélésük érdekében a kórházak.

Nem a félezres elbocsátást hétfőn bejelentő, négymilliárdos adóssággal küzdő szabolcsi egészségügyi holding az első és minden bizonnyal nem is az utolsó az egészségügyben, ahol a túlélés áldozatot követel - írta a Világgazdaság.

Az alulfinanszírozottság a költségvetési intézményként és a gazdasági társaságként működő kórházakat egyformán sújtja, ugyanakkor az utóbbi két év kivételével számos, gazdasági társaságként tevékenykedő kórházakra nézve kedvezőtlen döntés született, ami megingathatta egyes intézmények működését – mondta Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke. Így például hogy nem mindig részesültek a központi kórház-konszolidációs vagy a bérkompenzációs keretből, illetve hogy az idei béremelést kivéve korábban ezeknek a kórházaknak maguk kellett kigazdálkodniuk dolgozóik fizetésemelését.

Mindez annak ellenére történt, hogy az elmúlt tíz esztendő egészségügyi kormányainak kommunikációja mind azt hangsúlyozta, hogy legkevésbé a merev költségvetési szemlélet alkalmas az egészségügyi intézmények működtetésére. A kórházaknak ugyanis piaci környezetben kell működniük, amelyhez rugalmasan kell alkalmazkodniuk: időnként gyors tőkeinjekcióra, banki hitelre van szükségük és előnyös, ha bürokratikus akadályok nélkül tárgyalhatnak a beszállítókkal, a közalkalmazottakat foglalkoztató kórházakhoz képest egyszerűbben elbocsáthatják munkavállalóikat – sorolta a Magyar Kórházszövetség elnöke, Rácz Jenő.

Hozzátette: az említett előnyök mellett további kedvezőtlen hozadéka is van annak, ha egy kórház gt.-ként működik. Így például nyereség- és iparűzési adót kell fizetnie, ráadásul csak az amortizáció veszteségként való lekönyvelése egy nagy kórháznál évi 200–300 milliós mínuszt is jelenthet. Ennek ellenére Rácz Jenő szerint az államosítás rávilágított: a gazdasági társaságokra jellemző szemléletű gazdálkodás és könyvvitel átláthatóbbá teszi a működést. Nem véletlenül választották az elmúlt évek során tucatnyi helyen az országban ezt a működtetést kht. vagy nonprofit társaság, illetve kft. vagy zrt. formájában.