• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A GYEMSZI-től feladatok kerülhetnek el, megerősödhet az OEP

Lapszemle Forrás: figyelo.hu

Gyógyászati rezsiharc - átalakulás előtt az egészségügy.

Hatalmas változás várható az előttünk lévő kormányzati ciklusban az egészségügy finanszírozásában. Közös közbeszerzési holdingot hoznának létre, ismét napirenden van az orvosok szellemi szabadfoglalkozású státusa, velük az OEP közvetlenül szerződne - írja a figyelo.hu portál.

Kormányközeli emberek úgy tudják, hogy a miniszterelnök változtat az előző ciklusban kialakított kormányzati szerkezeten, és a jelenleg legnagyobb, a nyolc szakágazatot irányító Emberi Erőforrások Minisztériumáról leválasztják az egészségügyet. Más, fideszes forrásunk viszont ennek az ellenkezőjéről van meggyőződve, mondván, jobb, ha a humánszféra egy ernyő alá tartozik.

Akárki veszi majd át az egészségügy karmesteri pálcáját, az ágazat átalakításának folytatásához készen áll számára a szakma konszenzusával három éve elfogadott Semmelweis-terv, amelyben meghatározták a betegközpontú és racionálisan működő intézményrendszer kereteit. Államosították a kórházakat és azokat a kórházaktól függetlenül működő szakrendelőket, amelyekről lemondtak a települési önkormányzatok. Létrehozták az ezen intézmények felügyeletével és az irdatlan feladattömeggel felruházott Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet (GYEMSZI).

Ám mára kiderült, hogy az apparátus elégséges számú alkalmazott híján képtelen megbirkózni a rátestált feladatokkal. A lapunknak nyilatkozó kormánytisztviselő szerint ezért valószínű, hogy a GYEMSZI-nél lévő feladatok egy részét más szervezetekhez delegálják. E tekintetben szóba kerültek a kormányhivatalok, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP).

Ez utóbbi feladata biztosan felértékelődik, hiszen elkerülhetetlen a gyógyító intézményrendszer finanszírozásának a rendbetétele. A 2009-ben megállapított gyógyítási alapdíjak összege ugyanis nem fedezi a gyógykezelés tényleges költségeit. Ám a többletpénz juttatása mellett biztosan sor kerül a hatékonyabb felhasználást ösztönző szabályozásra, a kórházak minőségügyi akkreditálására.

A lap úgy értesült, hogy a közeljövőben létrehoznának egy közös közbeszerzési holdingot, ami az állami kézben lévő kórházak esetében logikus lépés lenne. Hatalmas és biztos piacról lévén szó, az egészségügyi beszállítók bizonyára engednének az áraikból.