Harmincnégy évesen már irányíthattam a debreceni gyerekklinika intenzív osztályát, majd részt vettem a külön szakvizsga megalkotásában.
Már akkor gyermekintenzív osztályt vezetett, amikor ilyen szakvizsga még nem is létezett, majd részt vett az új képzés felépítésében. Élete a gyermekgyógyászat körül forog, intézménye sok szempontból egyedülálló az országban. Dr. Velkey György Jánossal, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatójával a házipatika.com beszélgetett.
Miért választotta az orvosi pályát?
Polgári családból származom, sok hozzátartozóm orvos volt, többen pedig tanárok, én a két terület között ingadoztam. Mindig is szerettem emberekkel foglalkozni, ezzel így voltak a testvéreim is. Hatunk közül ketten lettünk orvosok, négyen tanárok. A pályaválasztásról az utolsó pillanatban döntöttem, amiben az is közrejátszott, hogy a matematikát és a magyart nagyon szerettem, de akkor ilyen szakra nem lehetett menni, az orvoslás pedig nagyon izgatott. Talán az fogott meg benne, hogy itt direkt, közvetlen és egyértelmű a segítségnyújtás.
Már a pályája elején a csecsemő- és gyermekgyógyászat érdekelte?
Kezdetben a pszichiátria vonzott, talán azért, mert annak bölcsészeti oldala is van. Viszont amikor az egyetemre bekerültem, egyből éreztem, hogy nekem a gyerekosztályon a helyem. Ez számomra otthonos közeg, érdekeltek a kicsik betegségei, hamar szót értettem velük.
Később aneszteziológiából és intenzív terápiából is szakvizsgázott.
A gyerekorvosláson belül leginkább a súlyos esetek vonzottak, ahol fontos a gyors és hatékony segítség. Akkoriban még nem létezett gyermekintenzíves képzés, így csak az aneszteziológia és intenzív terápia szakvizsga megszerzésével dolgozhattam ezen a területen. Harmincnégy évesen már irányíthattam a debreceni gyerekklinika intenzív osztályát, majd a szakma egyik vezetőjeként részt vettem a külön szakvizsga megalkotásában. Azt nekem is le kellett tennem. Az intenzíves munka sokat jelentett számomra, ahogy a hozzá szorosan kapcsolódó koraszülött intenzív ellátás is. Ott szintén remek professzoroktól tanulhattam, az osztályon komoly csapatmunka folyt.
(...)
Itthon részt vesz a Magyar Kórházszövetség munkájában, elnökként másodszorra vezeti a szervezetet.
V.Gy.: A szövetség olyan civil szervezet, amelyben az igazgatók az egészségügyben zajló folyamatokat elemzik, majd azok alapján javaslatokat fogalmaznak meg. Először 2013 és 2016 között töltöttem be ezt a pozíciót, idén pedig újból megválasztottak elnöknek. A szervezet életében már csaknem két évtizede veszek részt, amit nagyon fontosnak tartok, lévén így tevőlegesen segíthetjük a rendszer fejlődését. Kicsit érdekvédelmi tevékenység ez, de lehetővé teszi a gondolatok továbbítását, az ellentétek kiegyenlítését is.
Továbbiak a teljes interjúban