A gyógy- és sportmasszőr képzés egy középfokú szakképesítés, amely nem ad gyógytornász jogosultságot.
Tavaly először fordult elő, hogy 400 pont alatti felvételi eredményekkel is be lehetett kerülni a gyógytornász egyetemi képzésekre, ami nagy valószínűséggel a felvételi eljárásban bekövetkezett változásoknak köszönhető. Bár a betegellátással foglalkozó szakmák közül gyógytornászként lehet a legjobban keresni – 2024-ben havi bruttó 480 000 forintos átlaggal –, ez az összeg az országos bruttó havi átlagkeresethez, sőt még a mediánhoz képest is mindig alacsonynak számít - írta a pénzcentrum.hu.
Magyarországon a gyógytornász szakma gyakorlásához felsőfokú, főiskolai vagy egyetemi szintű diploma szükséges, ami az egészségügyi alapszakok (Ápolás és betegellátás BSc) egyik szakirányaként érhető el. Azaz OKJ-hez hasonló középfokú képzések nem biztosítanak gyógytornász képesítést.
Az egyetemi adatokból látszik, hogy 2024-re hirtelen csökkentek a ponthatárok, de fontos kiemelni, hogy a tavalyi év volt az első, amikor az új felvételi eljárás szerint számolták a pontokat. Átlagosan jóval kevesebb pont kellett az egyetemekre, illetve a különböző intézmények maguk dönthettek arról, hogy milyen felvételi eljárás során veszik fel a hallgatókat. Volt, ahol saját felvételi vizsgát is rendeztek.
Egyébként a gyógytornász végzettség diplomához kötöttségéről jogszabályi rendelet is szól. A gyógytornász munkáját Magyarországon az egészségügyi dolgozók működéséről szóló törvény szabályozza. Ez előírja, hogy gyógytornász csak az Ápolás és betegellátás alapszak Gyógytornász szakirányán szerzett diploma birtokában végezhet szakmai munkát.
Csak hogy kiemeljünk pár a gyógytornászhoz hasonló, de diplomát nem igénylő szakmát, például a gyógy- és sportmasszőr képzés egy középfokú szakképesítés (OKJ vagy annak utódja, a Szakmajegyzék szerint), amely nem ad gyógytornász jogosultságot, de manuális terápiákban használható. A fizioterápiás asszisztens képzés egy egészségügyi asszisztensi szintű végzettség, ami a gyógytornász mellett vagy más rehabilitációs szakemberek irányítása alatt történő munkavégzésre jogosít fel. De a rehabilitációs és fizioterápiás segéd szakmák az egészségügyi szakképzések részei lehetnek, de önálló gyógytornászi munkára nem jogosítanak fel.
Továbbiak a cikkben