• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Áttörés lehet a rákkutatásban a sérült sejtek visszaalakítása

Lapszemle MA 06:01 Forrás: index.hu
Áttörés lehet a rákkutatásban a sérült sejtek visszaalakítása

Megtudunk belőle valamit a tumorsejtek tulajdonságairól, de nem vetít előre konkrét rákgyógyítási metódust, mert...

Az Advanced Science hasábjain jelent meg, hogy Koreában forradalmi rákgyógymódot dolgoztak ki, ami a hagyományos rákkezelésekkel szemben – amelyek célja a rákos sejtek elpusztítása, még ha így egészséges sejtek is áldozatául esnek a folyamatnak – az állapot visszafordítására tesz kísérletet. Az eddig alkalmazott kezelések során legtöbbször épp azért jelentkeztek mellékhatások, mert a szervezet sejtanyagot veszített az egészséges sejtek és szövetek sérülésével, pusztulásával. Ezek a járulékos veszteségek kikerülhetetlenek voltak eddig, most azonban, ha beválik a koreai módszer, a sejteket nem pusztítani fogják, hanem visszaváltoztatják egészséges állapotúvá. Lehetséges lenne? Az Index magyar kutatókat kérdezett az új módszerről.

Szüts Dávid a HUN-REN kutatóhálózat Molekuláris Élettudományi Intézetének kutatója és a Genom Stabilitás Kutatócsoport vezetője, ami a DNS-hibaelkerülő útvonalak szabályozását, a rákra jellemző mutagenikus folyamatokat is tanulmányozza. Szerinte az új rákgyógymód tudományosan érdekes, de rákgyógyítási módszernek semmiképp nem lehet nevezni.

Megtudunk belőle valamit a tumorsejtek tulajdonságairól, de nem vetít előre konkrét rákgyógyítási metódust, mert jelenleg nem létezik olyan hatékony eljárás, amellyel az azonosított géneket egy már kifejlődött tumorban csendesíteni lehetne – különösen úgy, hogy más szövetekben ne okozzunk nem kívánt mellékhatásokat.

Úgy látja, a koreai kutatók a daganat sejtjeiben levő összes gén aktivitásáról (kifejeződéséről) információt gyűjtöttek, ami rutineljárás a kutatások során. Ezeket az adatokat vizsgálták komplex matematikai elemzéssel, modellekkel, és megjósolták, hogy mely gének megváltozott működése okozza a tumorsejtek összes új tulajdonságát (azaz, hogy miért különböznek a szöveti sejtektől). Ez azért nehéz feladat, mert több ezer génnek változik meg a kifejeződése. Feltételezték, hogy az azonosított 2-3 gén szabályozásával (csendesítésével) vissza lehet programozni a tumorsejteket az eredeti, szövetbeli tulajdonságok irányába.

Ezt tesztelik néhány tumorsejtvonalon, ahol tényleg lassítja a proliferációt, az osztódást. Egér tumormodellekben is tesztelik, de nem valódi daganatokon, hanem beültetett tumorsejteken, amelyekbe beépítik a géncsendesítés lehetőségét. Ez lényeges különbség – tette hozzá. 

Továbbiak a teljes cikkben