A megyében dolgozó 193 háziorvos átlagéletkora például jelenleg 53 év.
Heves megyében is súlyos gondokat okozna a gyógyítók körében is kilátásba helyezett kötelező nyugdíjaztatás. A megyében dolgozó 193 háziorvos átlagéletkora például jelenleg 53 év. Közülük ötvenöten töltötték be a 60. életévüket. A 62 éves korhatár felett 39, míg a 65 éves felett 18 szakember szerepel a nyilvántartásban. A nyugdíjba vonulók pótlása évek óta egyre több településen ütközik nehézségbe. Az Állami Számvevőszék vizsgálata alapján már idén tavasszal arra figyelmeztettek a szakemberek: összeomlás előtt áll a hazai egészségügy. Friss adat, hogy hazánkban csaknem 220 ezer magyar állampolgár él olyan településen, ahol nincs állandó háziorvos. Megyénkben a jelen állapot szerint több mint tíz településen nincs családorvos, hat körzetben pedig helyettesítéssel oldják meg az alapellátást – írja a Heves Megyei Hírlap.
A nyugdíjkorhatárt már betöltött háziorvosok határozottan állítják, ha elrendelnék, hogy 62 évesnél idősebb közszolgáknak kötelezően nyugdíjba kellene vonulniuk, az az egészségügyi ellátás azonnali összeomlásához vezetne. Ezt erősítette meg dr. Fűtő László, a Markhot Ferenc Kórház igazgatója is, aki elmondta: a megyei intézményben is komoly gondokat okozna egy ilyen rendelkezés. Számos idős, rutinos szakorvos dolgozik például a sebészeten, a baleseti részlegen, a nőgyógyászaton. Ha őket nyugdíjazni kellene, ezek az osztályok működésképtelenné válhatnának, hiszen utánpótlásról itt is nagyon nehéz gondoskodni manapság – tette hozzá a szakember.
A 63 éves dr. Kristofori György, Sirok háziorvosa úgy vélekedik, hogy mivel a kollégáinak közel a 70-80 százaléka vállalkozó, így rájuk nem vonatkozhat ez a jogszabály, ettől függetlenül már most aggasztó a körzetek helyzete. Praxisába kétezer beteg tartozik, éppen ezért arra a kérdésre, hogy mikor megy nyugdíjba, nem tud válaszolni. Betegeiért felelősséggel tartozik, így addig gyógyít, amíg erővel, energiával bírja.