A jövő tanévben induló magyar nyelvű egészségügyimérnök-képzésre orvosokat és mérnököket várnak.
Néhány évvel ezelőtt csak külföldi szakcikkekben, netán a futurisztikus filmekben halhattunk, láthattunk példát a mesterséges intelligencia orvostudományban alkalmazandó lehetőségeiről. Ám ez a tudományág a nem túl távoli jövőben, a Pécsi Tudományegyetemen is elérhető képzések között kap helyet - írta a bama.hu.
Az Általános Orvostudományi Kar valamint a Műszaki és Informatikai Kar közös fejlesztéseinek és innovatív megoldásainak működtetésére jött létre a Biomedikai Mérnöki és Innovációs Központ, amely számos kutatócsoport – melyek tagjai orvosok, fizikusok, terapeuták, mérnökök – munkájához biztosítja a hátteret. A központ két célja a műszaki és informatikai megoldások orvostudományi alkalmazása, illetve az emberek életminőségét javító technológiák keresése.
Az Egészségügyi szoftverfejlesztés, egészségügyi AI, big data kutatócsoport például részt vesz a legígéretesebb fejlesztések közé tartozó végtagprotézis létrehozásában, a művégtagok váza és borítása 3D nyomtatással készül, így bármilyen méret és kialakítás legyártható. Az eszköz mesterséges intelligencián alapuló program segítségével tanítható használója viselkedési szokásainak figyelembevételével. Egy másik projektjükben pedig úgynevezett okospólókkal mérik az emberek légzésének, keringésének paramétereit és ebből következtetnek az állapotukra, illetve arra, hogy mennyi energiájuk van még, s milyen mértékben terhelhető az emberi szervezet.
A Pécsi Tudományegyetemtől azt is megtudtuk, az újszerű tudományterület iránt érdeklődők hamarosan a Műszaki és Informatikai Karon tanulhatnak, a jövő tanévben induló magyar nyelvű egészségügyimérnök-képzésre orvosokat és mérnököket várnak.