Somogyban a gyógyszerészi kamarai tagok létszáma ugyan 180, ám csupán harmaduk hatvan év alatti.
A kaposvári szolgáltatóház patikájában egy éve hirdetnek gyógyszerészállást, sikertelenül. — Senki nem jelentkezik és gyakorlaton sincs nálunk potenciális jelölt – mondta a sonline-nak Tóthné Kalota Veronika, a patika vezetője. – Utoljára nyáron volt egy gyakornokunk, de Pécsett helyezkedett el, az egyetemen.
Nem egyedi a jelenség, a megye többi gyógyszertárában sem orvosolják könnyebben a problémát. Somogyban a kamarai tagok létszáma ugyan 180, ám a gyógyszerészek csupán harmada hatvan év alatti. Sokan nyugdíj után is dolgozni járnak részmunkaidőben, hogy ezzel is segíteni tudjanak a patikákban.
– Nem túl divatos szakma a gyógyszerészé, valahogy nincs előtérben, pedig nagy a felvevőpiac – mondta a lapnak Szabó Péter, a Somogy Megyei Gyógyszerész Kamara elnöke, aki a modern életvitelre vezeti vissza a kialakult problémát. – Nagy az urbanizációs hatás. A frissen végzett gyógyszerészek inkább a nagyvárosokban helyezkednek el, sokat közülük elszív Budapest. Még csak nem is a pénz, vagy a béren kívüli juttatások mértéke, hanem a nyüzsgés, ami vonzza őket. Pedig minél kisebb a település, annál magasabb lehet a gyógyszerész fizetése – tette hozzá.
Szabó Péter a másik problémának a gyógyszerészképzés alultervezett létszámát tartotta. – Az egyetemek képezhetnének több szakembert – tette hozzá. – Azokban az években, amikor jól teljesítő évfolyamok jelentkeznek, többet is felvehetnének, mert jelenleg sokkal több patikus öregszik ki, mint amennyi a helyükre jelentkező fiatal. Számításaim szerint 2027-re érné utol a képzettek létszáma a nyugdíjba vonulókét.
Azok számára is van lehetőség, akik szeretnének ugyan gyógyszerészek lenni, de nem vették fel őket az egyetemre. Őket gyógyszerészeti szakasszisztensként várnák a patikák. Nekik jóval rövidebb ideig tart a képzési idő, ám ugyanolyan hiány mutatkozik a szakasszisztensekből is, mint gyógyszerészből. További részletek a cikkben