Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata.
Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
Egy kerekasztal-beszélgetésen úgy fogalmazott, hogy a kórházak felét be kellene zárni. Miért lenne jó a felét bezárni? Kinek lenne jó?
A magyar családoknak. Az ok, ami miatt újra kell gondolni a magyar fekvőbeteg-ellátás szerkezetét, nem elsősorban költségvetési. Költségvetési is, hiszen látjuk, hogy minden évben több mint 100 milliárd forint adósságot halmoznak fel a kórházak, de elsősorban a betegellátás minőségének javítása kell, hogy vezéreljen bennünket. Az utóbbi húsz évben Magyarországon minden jelentős kutató egyetértett abban, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség. Azt, hogy a jelenlegi kicsit több mint száz kórháznak a harmadát, a felét, egyesek azt mondják, hogy több mint a felét kellene átalakítani, a funkcióját megváltoztatni, most ne részletezzük, mindenesetre kevesebb kórházra és sokkal jobb minőségű ellátóhelyre lenne szükség. És persze sokkal jobb alapellátásra és szakellátásra. A betegeknek az az érdekük, hogy az alapellátás, a szakorvosi ellátás lehetőségei a lakhelyükhöz közel, minden nap elérhetők legyenek. Kórházra, fekvőbeteg-ellátó intézményre szerencsés esetben ritkábban van szükség. Ott nem az a szempont, hogy tíz perc alatt eljussak egy kórházba, utazhatok akár 20-30-40 percet is, de az viszont olyan ellátóhely legyen, ahol a betegségemet megfelelően kezelik. Mondok egy példát. Észak-Karolina az Egyesült Államok egyik nagyjából hasonló méretű állama, mint Magyarország, hasonló éghajlati adottságokkal, összesen három onkológiai centrummal rendelkezik. Magyarországon mondjuk emlődaganatot több mint 70 kórházban lehet gyógyítani. Elhisszük-e, hogy Magyarországon több mint 70 szakmai centrum valóban felkészült arra, hogy az emlődaganat-terápia legújabb lehetőségeit adja a betegeknek? Ugye nem? Ha kevesebb, de jobb lenne, jobban felszerelt, oda koncentrálódhatnának az orvosok, akkor az mindenkinek jobb lenne. Ezt a pénzt, persze, nem megspórolni kellene az egészségügyben, hanem visszaforgatni az alapellátásra, a szakellátásra, a maradó kórházaknak a rendbetételére, illetve azokat a kórházakat, amelyek így felszabadulnának az aktív betegellátás terhe alól, át kellene alakítani szociális, ápolási intézménnyé. Minden olyan funkcióra gondolok, amiből viszont Magyarországon nagyon nagy hiány van, főleg az idős, főleg a szociálisan rászoruló betegek szempontjából. Nem az a lényeg, hogy kevesebb legyen, hanem, hogy funkcionalitásában és szakmai felkészültségében egészen máshogy kellene szervezni a magyar fekvőbeteg-ellátást.
A teljes interjú az infostart.hu-n olvasható.