700 ezer lakost érintő probléma, hogy a településén nincs patika, vagy fiókgyógyszertár, a boxok itt jelenthetnek segítséget.
Európa-szerte jelentősen nőtt az OTC (recept nélkül kiváltható készítmények) forgalma, ami részben az online tér növekedésnek köszönhető, hangzott el a Digital Health Summiton. Nagy a kontraszt az e-kereskedelem egyéb ágazatokban való jelenléte és az egészségügyben való jelenléte között, mondta Lakatos András, a Pegasus Informatikai Kft. ügyvezetője, írja az economx.hu.
A cége fejlesztette ki azokat a gyógyszerautomatákat, amelyek nagy sajtóvisszhangot váltottak ki még szeptemberben. Magyarországon három helyen vannak kihelyezve a gyógyszerautomaták, ezekből jellemzően vitaminokat, étrend-kiegészítőket, higiénia termékeket, terhességi tesztet és óvszert lehet vásárolni a nap 24 órájában bármikor.
Korábban az Indexnek a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke fejtette ki, hogy jól körülhatárolható kormányközeli érdekek húzódnak meg az automaták mögött, továbbá Hankó Zoltán szerint betegbiztonsági kérdéseket vet fel az automatából történő öngyógyszerelés. Elmondta, hogy az automatából történő gyógyszerkiadás potenciálisan növelheti a hibás gyógyszerhasználatból fakadó egészségkárosodás kockázatát, valamint az is kardinális kérdés, hogy a sok esetben egyébként is nehezen profitábilissá tehető kistelepülési fiókpatikák fennmaradását mennyire veszélyeztetik a boxok.
Az informatikai cég saját forrásból a gyógyszertárakkal együttműködésben idén nyáron három gyógyszerautomatát helyezett ki Gyálon, Győrben és Szigethalmon. A tesztüzem során arra voltak kíváncsiak, hogy a lakosság kész-e ezeket használni. A tapasztalatok megszerzése után szeretnének inputokat adni a döntéshozók felé – mondta Lakatos András. Az előadásában kiemelte, hogy tudja, hogy a Magyar Gyógyszerészi Kamara nem teljesen ért egyet a kezdeményezéssel, de a kamara is érzi, hogy valamit tenni kellene ebben az ügyben.
További részletek az economx.hu-n.