• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kismamák 40 százaléka szed altatót vagy nyugtatót Magyarországon

Lapszemle MA 06:04 Forrás: divany.hu
A kismamák 40 százaléka szed altatót vagy nyugtatót Magyarországon

A szolgáltatás alacsony küszöbű, semmilyen feltételnek nem kell ahhoz megfelelnie a hozzánk érkezőknek, hogy bekerülhessenek.

A becsült adatok szerint a kismamák 40 százaléka szed altatót vagy nyugtatót. Ez nem kevesebbet jelent, mint hogy tízből négy gyermeket váró nő fogyaszt gyógyszert. A helyzetükről, a lehetőségeikről és a szerhasználati szokásaikról Oberth Bettinát, a Józan Babák Egyesület elnökét kérdezte a dívány.hu.

Miután nincs rendes adatgyűjtés, csak becsülni lehet a számukat, de az biztos, hogy az elmúlt évekhez képest nem nagyon változtak a szerhasználati mintázatok. Kalapos Miklós Péter gyűjtése szerint Magyarországon a várandósok 40 százaléka – vagyis tízből négy – használ nyugtatót vagy altatót, de magas, legalább 20-30 százalék a terhesség alatti nikotinfogyasztás is, a koffein pedig 75 százalék körüli.

Hetente körülbelül tíz ügyfél jelentkezik be, de ők leginkább információt kérnek, közülük nem mindenki jön be hozzánk. Az ország egész területéről beérkező kérdéseket és kéréseket főleg az ellátórendszer szereplői – például gyermekjóléti szolgálatok munkatársai vagy védőnők – fogalmazzák meg, akik ellátást keresnek ügyfeleik számára. Gyakran csak az a dolgunk, hogy elirányítsuk a kismamát a megfelelő helyre, de vannak olyan kliensek is, akiknek azonnali egészségügyi ellátásra van szükségük.

Mennyire egyszerű elérni ma egy szerhasználó kismamának az egészségügyi ellátórendszert? Attól függ, az ország melyik részét nézzük, mert ma még mindig igaz, hogy a legegyszerűbben Budapesten lehet addiktológiai ellátásba kerülni. Az egy nagyon szerencsés helyzet, hogy a Nyírő Gyula Kórház addiktológiai osztályának főorvosa, dr. Olasz Anna magára vette ezt a problémakört, és a szerhasználó, várandós nőket szinte azonnal felveszi. Ezzel a kismamák kihagyhatják az előgondozást, vagyis azt a számukra kockázatos időszakot, amelyben azt mérik fel a szakértők, hogy mennyire motiváltak a leszokásukat illetően. Nagyszerű dolog, hogy a magzatra való tekintettel ezt átugorhatják, és azonnal segítséget kaphatnak.

A szolgáltatásunk alacsony küszöbű, semmilyen feltételnek nem kell ahhoz megfelelnie a hozzánk érkezőknek, hogy bekerülhessenek.

Még úgy is bejöhetnek, ha nem mondják meg a nevüket, címüket, és akkor is, ha nem józanok vagy nem teljesen motiváltak. További részletek a teljes interjúban