• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

A klímaválság a születésszámot is visszaveti

Lapszemle 2023.12.12 Forrás: portfolio.hu
A klímaválság a születésszámot is visszaveti

A hőhatás az emberi termékenységet és a magzati fejlődést is jelentősen befolyásolja, márpedig Európa kétszer gyorsaban melegszik, mint a világ többi része.

Az éghajlatváltozással járó felmelegedés negatív hatással lehet a születések számára a 21. században Európában – állapítja meg egy magyar tanulmány, amely szerint hónapokkal az extrém meleg – főleg, a párás meleg – napok után csökken a születési ráta. A kutatás nemcsak azért fontos, mert Európa kétszer gyorsabban melegszik, mint a világ többi része, hanem mert az öreg kontinens már az átlagéletkort tekintve is a legöregebb földrésznek számít, mivel Európában rendkívüli módon visszaesett a gyermekvállalási hajlandóság - írta a portfolio.hu.

Az extrém meleg napoknak való kitettség enyhén csökkenti a születési rátát öt-nyolc hónappal később, míg kilenc-tíz hónappal a forróságnak való kitettség után sokkal erősebb negatív hatások figyelhetők meg.

Az ezt követő néhány hónapban részleges helyreállás mutatható ki; a születési ráta enyhén emelkedik. Többek között erre a megállapításra jutott Hajdu Tamás, a Közgazdaság-tudományi Intézet (KTI) tudományos főmunkatársa 32 európai ország csaknem 244 millió élveszületésre vonatkozó adatait elemezve.

A KTI Műhelytanulmányok sorozatában megjelent tanulmány az első, amely az éghajlatváltozással járó felmelegedés és a születési ráta közötti kapcsolatot vizsgálta Európában, 1969 és 2021 között. Ennek az 53 évnek az eredményei azt is megmutatták, hogy a magas páratartalmú forró napok hatása erősebb, mint az alacsony páratartalmú forró napoké. Emellett a hőhullámos napok hatása nagyobb mértékű, mint az olyan forró napoké, amelyeket közvetlenül nem előznek meg más magas hőmérsékletű napok.

A tanulmány szerint a hőséghez való részleges alkalmazkodás csak hosszú távon lehetséges, ezért az éghajlatváltozás negatív hatással lehet az élveszületések számára a XXI. században egész Európára. Mert bár a hőség hatása kevésbé érzékelhető a melegebb, mint a hűvösebb éghajlatú országokban, a negatív hatások mindenütt megfigyelhetők. További részletek a cikkben

Legolvasottabb cikkeink