• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

A kollagén az új bifidus essensis, de jó bármire is?

Lapszemle 2025.08.05 Forrás: Telex
A kollagén az új bifidus essensis, de jó bármire is?

A test kollagéntermelését természetes módszerekkel, vagyis étrend-kiegészítők szedése nélkül is lehet serkenteni.

Mi az a kollagén? Tulajdonképpen olyan fehérje, ami az emberi szervezetben természetes formában is nagy mennyiségben jelen van, a feladata pedig többek között az, hogy segítse a különböző szövetek szilárdságát és rugalmasságát. Megtalálható a bőrben (sőt, a 80 százalékát ez adja), a csontokban, a porcokban, az ízületekben, az inakban, a szalagokban és a vérerekben is. A bőrben fibroblaszt nevű sejtek termelik az úgynevezett extracelluláris mátrix részeként. A fibroblasztok már fiatal felnőttkortól kezdve veszítenek az aktivitásukból, emiatt a kollagéntermelés évente körülbelül 1-1,5 százalékkal csökken – vagyis a bőr ereszkedni kezd, veszít a rugalmasságából, az ízületek és a csontok gyengülni kezdenek. Ez persze az öregedés velejárója, de korántsem mindegy, hogy mennyire gyorsan történik az amortizálódás, írja a Telex

A test kollagéntermelését természetes módszerekkel, vagyis étrend-kiegészítők szedése nélkül is lehet serkenteni. A kiegyensúlyozott, fehérjében gazdag diéta például mindig jó kiindulási pont, főleg, hogy a kollagén természetes formában is megtalálható állati kötőszövetekben – nem véletlen, hogy egy időben minden wellnessinfluenszer csontleves kocsonyás levét itta nyakra-főre. Ez van egyébként az étkezési zselatinban is, vagyis az is a kollagén egy formája. Az étrenden kívül a megfelelő mennyiségű alvás is rengeteget segít a helyzeten, és kutatások bizonyították, hogy az edzés is serkenti a kollagéntermelést.

A kollagénes étrend-kiegészítők is azt ígérik, hogy hasonló hatással működnek: a bőr, a haj, a köröm, az ízületek, a csontok, az izmok, minden szebb és jobb lesz tőlük. Csakhogy ez nem úgy működik, hogy ha megesszük vagy megisszuk a kollagént, az rögtön beépül oda, ahová szeretnénk.

Vannak független kutatások is a témában, amik pozitív eredményeket hoztak, olyanok is, amelyek kifejezetten ígéretesnek nevezik a kollagént a bőrápoláshoz, de megfelelő mennyiségű tudományos bizonyíték nem áll rendelkezésre ahhoz, hogy egyértelműen kimondhassuk: a kollagénes étrend-kiegészítők jók a bőrnek, a csontoknak vagy az ízületeknek. A független kutatások kicsik, és az eredményeik még csak előzetesek. De azt sem lehet kijelenteni, hogy egyáltalán nem találnak hatást. Amit biztosan lehet állítani, az az, hogy vannak ígéretes eredmények, de további kutatások szükségesek az igazolásukhoz.

A teljes információ a cikkben.