Babai László: „Ha nem mozgunk, a csontjaink elporladnak, az izmaink leépülnek, és renyhül a bélrendszerünk.”
Nagyon jó, ha ülőmunka közben fél óránként felállunk, az is jó, ha lift helyett a lépcsőt választjuk, de ez édeskevés ahhoz képest, amennyit minimálisan kellene mozognunk szervezetünk optimális működéséhez. Arról, hogy mire jó az életmódorvoslás, a terület hazai meghonosítóját, Babai Lászlót kérdeztük. A magyar magánegészségügyi szektor egyik legbefolyásosabb szereplője szerint itthon annyian dolgoznak már a magánellátásban, hogy fennáll a veszély: ha valakit elüt a villamos, nem tudják majd hova beszállítani, írja a hvg360.hu.
Jelenleg mennyire elfogadott ez a terület az orvostársadalom részéről?
Nem az a kérdés, hogy elfogadják-e, hanem hogy mennyire ismerik ezt a szemléletmódot és az életmódbeli változtatásokon alapuló evidenciákat. Azt tudja mindenki, hogy a mozgás jótékony hatású, és azt is, hogy az egészséges táplálkozás is előnyös. De hogy pontosan mennyi és milyen mozgás csökkenti a szívinfarktus kockázatát, az már nincsen benne a köztudatban. Ahogy az sem, hogy a könnyű laza mozgás még nem fog eredményre vezetni, a tudományos eredményeink alapján ahhoz, hogy a testünk szemmel már jól látható szinten profitálni az aktív életmódból, muszáj hetente legalább 150 percen át közepes intenzitású kardió mozgást végezni.
Egyes nemzetközi tanulmányok szerint ha egy cukorbetegnek a kezelőorvosa csak tanácsolja a mozgást, akkor a beteg az esetek többségében nem fog rendszeresen számottevő mozgást végezni. Abban az esetben viszont, ha mozgásszakemberhez küldik, aki biztosítja számára ezt a heti 150 percet, már számokban mérhetően mutatható ki az állapotjavulás. A mozgás ugyanúgy működik, mint a gyógyszer, ha nem vesszük be az előírt adagot, akkor nem hatásos. Persze minden testmozgás jobb, mint a semmi, de kimutatható egészségnyereség elérésre bizonyos minimumokat kell teljesíteni.
Visszatérve a kérdésére, jelenleg a megelőző orvostan és népegészségügyi szakvizsgához előírás egy féléves életmódorvostani modul, az egészségügyi államtitkárság asztalán jogszabályi megjelenésre vár a négy orvosképző egyetemmel közösen kidolgozott Életmódorvostan és prevenció licencképzés, és a tervek szerint Pécsen külön életmódorvostani tanszék is fog indulni.
További részletek a hvg360.hu-n.