Az elégedetlen betegek egyre gyakrabban írnak visszajelzést a közösségi oldalon.
– Egy normál reggelit, ebédet és vacsorát tartalmazó, alapszínvonalú étrendet össze lehetne állítani abból a bizonyos 500 forintból, de sok esetben a kórház ezt az összeget sem tudja kitermelni és az étkezésre fordítani, és sajnos gyakran nem elég motiváltak az ételek elkészítői, ami meglátszik a végeredményen is. Egy normál, finom reggeli és vacsora szerinte lehetne például egy-két szelet kenyér vajjal, felvágottal és zöldséggel, az ebéd pedig valamilyen zöldségleves és 1-1 szelet natúr hús, kevés párolt rizzsel és némi zöldséggel. Ennyit ki lehet gazdálkodni - mondta el a Magyar Nemzetnek Varga Dóra dietetikus.
A komoly finanszírozási problémák azonban abból fakadnak, hogy nagyon kevesen vannak a betegek között, akiknek a normál étrend megfelelő, a legtöbb páciensnek ugyanis van valamilyen problémája, és egy vagy több speciális étrendet kell tartania.
– Cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, allergiák, gasztroenterológiai problémák is előfordulnak, leginkább ezek okoznak nehézséget. A diabétesz esetén például minden fogásnak magasabb rosttartalmúnak kell lennie, és a fehér kenyér már nem megfelelő. Ezt a menüt már megközelítőleg kétszeres árból lehet kihozni. Az allergiák esetében pedig még roszszabb a helyzet, a gluténmentes termékeknél gyakran ötszörös az ár a normál termékekhez képest. Míg a normál étrend biztosítása is nehézséget jelent sok kórház számára, addig a speciális étrendek sok esetben beláthatatlan kihívásnak tűnnek – mondta Varga Dóra.
Sárga Diána dietetikusként egy állami kórházban dolgozik Budapesten. Mint mondta, intézménye válogatja, hogy az 500 forintos napidíjat hány étkezésre bontják le, náluk 4 alkalommal kapnak ételt a betegek, reggeli, ebéd, uzsonna és vacsora is jár nekik. Szerinte a kórházak élelmezési osztályától is függ, hogy mit tudnak kihozni ebből az összegből, vannak korlátok, egy teljes kiőrlésű termék például az ára miatt nem mindig megengedhető. Még több részlet a teljes cikkben