Weltner János: itthon az egészségügyi intézetek jelentési kötelezettsége pusztán elméletileg létezik, a jelentéseket azonban nem ellenőrzi senki.
Az egészségügy helyzetének leírására nagyon sok mutató van, és biztosan találni köztük olyat, amiben jók vagyunk, de egészen biztos, hogy van pár olyan, amely az ellenkezőjét jelzi. Az ilyen összehasonlításoknál alapvető kérdés, hogy mit hasonlítunk össze, miből számoljuk a százalékot – mondta Weltner János a hirklikk.hu-nak.
Az nagyon jól hangzik, amit Takács Péter egészségügyi államtitkár nyilatkozott, miszerint az Európai Unió országaiban minden száz fekvőbeteg közül hat-hét érintett az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzéssel, míg ez az arány Magyarországon négy százalék volt – vélte a főorvos. Csakhogy itthon az egészségügyi intézetek jelentési kötelezettsége pusztán elméletileg létezik, a jelentéseket azonban nem ellenőrzi senki. A jelentett adatok minőségéről gyakorlatilag nem lehet tudni. Az is tény – mondott egy példát a szakember –, ha megoperálnak egy beteget lágyéksérv miatt, akkor másnap, de legkésőbb harmadnap hazamegy, és ha sebfertőzése van, az nem a kórházban derül ki, hanem a területileg illetékes rendelőintézetben, ahol megjelenik a seb gennyesedése miatt. Ezt jelenthetik, de már nem fekvőbetegként, tehát nem találkozik egymással a kórházi és a járóbeteg adat. Még kevésbé, ha a háziorvos látja el a beteget akár húgyúti fertőzés miatt, amit egy kórházi katéterezés nyomán szedett össze, mert ezek az adatok sem találkoznak.
„Régen voltak olyan vizsgálatok, amikor összefuttatták a különböző ellátóhelyeken keletkező adatokat. Ezekből egészen pontos információkhoz lehetett jutni, de most nem tudjuk, hogyan történik a hazai adatelemzés, még kevésbé azt, hogy ezt miként csinálják az EU tagállamaiban. Az, amit az államtitkár mond olyan szép, hogy kétséges, hogy ez lenne a valóság” – fogalmazott Weltner János. Továbbiak a teljes cikkben