Rékassy Balázs szerint egyelőre kérdés, hogy a kamarával való leszámolás egy csapásra megtöri-e az orvostársadalom ellenállását.
Hatásosnak bizonyult a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tiltakozó akciója, ezért a kormány statáriális jelleggel lenullázta a köztestület jogosultságait és ezzel üzent mindenkinek. A lépéssel ugyanakkor aligha oldódnak meg a hazai egészségügy problémái – fejtette ki a Magyar Hangnak Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász.
A MOK lépéseivel túlfeszítette a húrt a kormányzatnál, a válaszlépés pedig ennek megfelelően alakult – értékelte az elmúlt napok eseményeit Rékassy Balázs. Hangsúlyozta, a kamara céljai tiszták és egyértelműek voltak: a nem transzparens módon végrehajtott reformok, a szakma kihagyásával előkészített döntések ellen emeletek szót, valamint az ápolók azonnali és jelentős béremelését sürgették. A szakértő szavai szerint a kormány azonnali és statáriális intézkedése árulkodik arról, hogy a MOK nyomásgyakorlása hatásos volt – ezt alátámasztja az is, hogy Győr-Moson-Sopron megyében a háziorvosok nem írták alá az új ügyeleti szerződéseket.
Rékassy Balázs szerint egyelőre kérdés, hogy a kamarával való leszámolás egy csapásra megtöri-e az orvostársadalom ellenállását. Kifejtette, a kamara erejét demokratikus modellje mellett a tagság számossága adja, ami most több mint valószínű, hogy meg fog csappanni. – Nem zárható ki, hogy sok orvos önként is tagja marad a kamarának, amely így erőt fog tudni felmutatni. De hosszú távon nagyobb esélyét látom annak, hogy a most egységet mutató orvostársadalom szétszéled. Borítékolható, hogy a közellátás színvonala a mostani siralmas szintről még tovább fog esni – mondta.