Jelenleg a gyerekek hallásvédelmét sem szabályozza semmi Magyarországon. Pedig túl hangosak a mozik, a koncertek, az egyéb zenés rendezvények.
Hacki Tamás a 60-as, 70-es években sajátos fütyülésével kápráztatta el a világot, később tudósként a hang természetét tanulmányozta, orvosként pedig a hangképző- és hallásbetegségben szenvedőket gyógyította. Úgy véli, sürgősen lépni kell, mert súlyos halláskárosult lehet pár év múlva a fél ország. A hvg.hu készített interjút vele.
Hacki a zenei karrierje mellett végezte el az orvosi egyetemet, ahol fül-orr-gégésznek szakosodott – nyilván nem véletlenül.
Mintegy tizenöt év budapesti kórházi gyakorlat után 1983–84-ben Németországban volt vendégorvos, foniátriai klinikákon. 1986-ban pedig már munkavállalóként először Hannoverbe került, és miután ott habilitált, Regensburgban már professzorként, az egyetemi klinikán dolgozott, továbbá foniátriai rehabilitációs osztályt, illetve logopédiai tanintézet alapított. Ezek a területek, mint mondja, egyre fontosabbá válnak.
Miután nyugdíjba ment, hazaköltözött, és Budapesten is hasznosítja a tapasztalatait. Indított foniátriai rendelést a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gége Klinikáján és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnál, alapított egy tanszéket a Semmelweis Egyetemen, ahol hang-, beszéd- és nyelésterapeutákat képeznek.
Az utóbbi időben pedig a gyerekek halláskárosodása ellen is próbál küzdeni.
„A felnőttek esetén a munkavédelmi előírásokban van hallásvédelem, van bizonyos hangerőig környezeti szabályozás, de szabadidős szabályozás egyáltalán nincs. Persze ők a koncerteken vagy a fejhallgatókkal úgy károsítják magukat, ahogy akarják, erre nem nagyon lehet hatni. Ám jelenleg a gyerekek hallásvédelmét sem szabályozza semmi Magyarországon. Pedig túl hangosak a mozik, a koncertek, az egyéb zenés rendezvények.”
A probléma súlyos, ugyanis visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős rendezvények, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása a személyes zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb fogyatékosság a világon.
További részletek a teljes cikkben