• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kutatóknak tíz év kellett hozzá, a Google két nap alatt megfejtette

Lapszemle MA 06:00 Forrás: qubit.hu
A kutatóknak tíz év kellett hozzá, a Google két nap alatt megfejtette

Az, hogy a mesterséges intelligencia két nap alatt megfejtette azt, amin ők tíz évig dolgoztak, egyszerre ijesztő és felemelő.

José R. Penadés, az Imperial College London kutatója a csapatával a szuperbaktériumok kialakulásával foglalkozik. A kutatók az elmúlt tíz évet arra szánták, hogy felállítsanak egy olyan hipotézist, ami megmagyarázza a létrejöttüket. Már a hipotézis felállítása is évekbe telt, az igazolása és a laborvizsgálatok pedig szintén rengeteg időbe és energiába kerültek. Penadés aztán kíváncsiságból megkérdezte a Google Gemini-alapú mesterséges intelligenciáját arról, hogy milyen folyamatok vezethetnek a rezisztens baktériumok létrejöttéhez. A co-scientist névre keresztelt AI két napon belül válaszolt is, az általa legvalószínűbbnek tartott hipotézis pedig megegyezett azzal, amit a csapatával kutattak - írta a qubit.hu.

A kutatók azt vizsgálták, hogy a bakteriofág vírusok hogyan tudnak különböző baktériumok között géneket átvinni, és így hogyan terjedhet el az egyes baktériumfajok között az antibiotikum-rezisztencia. Penadés ezt ahhoz hasonlította, mint ha kulcsokat szereznének az egyes fajokhoz, amelyek között így akadálytalanul közlekedhetnek. A kutatás részleteit még nem tették hozzáférhetővé a neten, a tanulmány pedig még nem olvasható, a Cellnél épp megjelenés alatt áll.

Penadés első gondolata az volt, hogy a Google hozzáfér a gépéhez, de a techcég azt állítja, hogy nem. A co-scientist a csapat által kidolgozott elmélet mellett még négy másikat is kidobott, és egyik sem tűnt lehetetlennek, sőt, az egyik még a szakembereknek sem jutott eszébe, így most azt is belevették a kutatásba. Penadés szerint ha a mesterséges intelligencia tíz éve feldobta volna nekik azt a hipotézist, amit végül kidolgoztak, már azzal is éveket spóroltak volna meg.

Penadés szerint az, hogy a mesterséges intelligencia két nap alatt megfejtette azt, amin ők tíz évig dolgoztak, egyszerre ijesztő és felemelő. Továbbiak a cikkben