Az ártalmatlannak, nyomtalanul lebomlónak hitt glifozát negyven évvel a bevezetése után már mindenhol jelen van.
A Népesedési Kerekasztal a kormányhoz fordult, mert az élelmiszer-szennyezés olyan méreteket öltött Magyarországon, hogy az már demográfiai gondot okoz. Nem, nem a multikról beszélünk most (bár beszélhetnénk róluk is), hanem a magyar mezőgazdaságról. Rákkeltő, magzatkárosító és spermiumölő permetmaradványok zöldségben és húsban - írta a válaszonline.hu.
A glifozát nevű szerről van szó, amely állatkísérletekben igazoltan spermiumroncsoló hatású. A humánvizsgálatok alapján pedig legalábbis felvetődik annak a gyanúja, hogy a meddőség, magzati károsodások egy része mögött is ez a permetszer állhat.
Odáig jutottunk, hogy egy hetvenes években az Egyesült Államokban forgalomba hozott, évtizedekig ártalmatlannak hirdetett vegyszer gyakorlatilag mindenütt ott van: az élővizekben, a húsban, a borban, a sörben és igen, még sokunk vizeletében is. A Népesedési Kerekasztal a glifozát használatának beszüntetését kéri a kormánytól, szigorúbb szabályokat szorgalmaz az élelmiszertermelés és -tárolás területén, valamint szükségesnek tartja az ökológiai gazdálkodás népszerűsítését.
A lap megkereste a kerekasztal szakértőit, és bizonyítékokat kért álláspontjuk alátámasztására. S mivel az orvosi irodalom döntően külföldi példákat sorol, segítségért fordultak hazai élelmiszerbiztonsági szakemberekhez, hogy lássák, mi a helyzet idehaza. Kell-e félteni a női termékenységet és a férfiasságot az agrárkemikáliáktól? Kiderül a teljes cikkből.