Napjainkban világszerte minden negyvenedik másodpercben elszenved valaki agyi érkatasztrófát, függetlenül attól, hogy mennyi idős vagy milyen fizikai állapotban van.
A leginkább rettegett betegség mindmáig a rák, pedig a stroke sok szempontból veszedelmesebb: magasabb a halálozási aránya, mint számos daganatnak, és ebbe rokkannak bele a legtöbben. Az öregedő társadalmaknak, így Magyarországnak is arra kell felkészülnie, hogy a szélütés egyre többeket sújt majd - írta a növekedés.hu.
Napjainkban világszerte minden negyvenedik másodpercben elszenved valaki agyi érkatasztrófát, függetlenül attól, hogy mennyi idős vagy milyen fizikai állapotban van.A stroke ma a felnőttkori rokkantság egyik vezető oka, a fogyatékosság pedig rendszerint egyszerre több területet is érint. Mindezek alapján érthető, hogy a stroke egy rendkívül komoly vészhelyzet, főleg, hogy a nyomában járó halálozási arány magasabb, mint például a rettegett rák legtöbb típusánál. A leggyakoribb halálok közül a szélütés áll a harmadik helyen.
Magyarországon évente 40-50 ezer ember kap stroke-ot, 2018-ban valamivel több, mint 11 ezer ember vesztette életét e betegségben. Ez akkor is magas szám, ha az elsődleges ellátás, fejlődésének, elsősorban a vérrögoldás elterjedésének és elérhetőségének köszönhetően, valamint, mert egyre többen tudják, milyen esetben kell azonnal mentőt hívni, a halálozás Magyarországon folyamatosan csökken, évről évre egyre kevesebb magyar ember veszti életét szélütésben.
A helyzet azonban nem ennyire jó a stroke-on átesettek hosszabb távú kilátásait tekintve.
A szélütést elszenvedettek 12-18 százaléka hal meg az első hónapban, de az első évben 25-30 százalékuk.A stroke-ot követő egy hónapon túl, de még egy éven belüli halálozás Magyarországon jóval magasabb, mint a legtöbb európai országban. Nagy Zoltán, a SE egyetem professzora, a Magyar Stroke Társaság elnöke és a hazai stroke-ellátás megszervezője 2019-ben „elfogadhatatlanul magas” halálozásról beszélt, és olyan súlyos problémáról, amelynek az okait mindenképpen fel kell tárni. További részletek a teljes cikkben