Nincsen jogi akadálya Magyarországon, de a gyakorlatban ellehetetlenült a nemi megerősítő műtétek állami ellátása.
Szombaton tüntetés volt a Kecskeméti Rendőrkapitányság Batthyány utcai épülete előtt, a résztvevők a transzneműeket ellátó kiskunhalasi orvosok szabadságáért emelték fel a hangjukat. Az ügy előzménye, hogy januárban elfogtak és őrizetbe vettek a rendőrök két kiskunhalasi orvost, akik munkaidejükön kívül, a helyi kórházban, pénzért nemmegerősítő műtéteket végeztek. A szervezők szerint az elmúlt napokban a médiában számos ellentmondásos, téves információ jelent meg a konkrét eseményről és a transzszexuális emberekről is, így a Háttér Társaság civil szervezet segítségével a telex.hu tisztázta a legfontosabb kérdéseket.
Miért tüntettek Kecskeméten?
A tüntetés résztvevői azt szerették volna elérni, hogy a letartóztatott kiskunhalasi orvosok szabadlábon védekezhessenek. A résztvevők ezenkívül a hálájukat és a szolidaritásukat akarták kifejezni a letartóztatott orvosok iránt, szerintük a rendőrség akciója eltúlzott volt.
Mit mondanak a páciensek?
Több tudósításban is azt írták, hogy az orvosok titokban végezték a műtéteket, de az általunk megkérdezett páciensek szerint ez kizárt dolog. Azt mondták, teljesen legálisnak tűnt minden a kórházban, kaptak számlát is az ellátásuk végén, és zárójelentést, ami felkerült az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT). Tehát nem arról volt szó, hogy az orvosok zsebre tették a pénzt. Azt mondták, hogy szerintük a kórház biztosan tudta, hogy az orvosok milyen műtéteket végeztek ott. Azt viszont nem tudták pontosan, hogy milyen megállapodás volt az orvosok és az intézmény között.
Egyáltalán végezhettek az orvosok legálisan nemi átalakító műtéteket?
A transznemű emberek jobban szeretik a nemi megerősítő műtét kifejezést, de a válasz így is, úgy is ugyanaz: igen, végezhettek, mert ezek a műtétek legálisak Magyarországon. A probléma csak az, hogy a gyakorlatban a beavatkozások protokollja eléggé eltérő.
Lehet-e állami keretek között nemi megerősítő műtétet végezni?
Hivatalosan ennek nincsen jogi akadálya, de a gyakorlatban nem ez a jellemző, sőt, lényegében ellehetetlenült a nemi megerősítő műtétek állami ellátása. Az régóta igaz, hogy a külső nemi jellegek átalakítására irányuló beavatkozásokra 10 százalékos tb-támogatás van, tehát ez azt jelenti, hogy a pácienseknek kell kifizetniük a költségek 90 százalékát. A Háttér Társaság szerint rászorultság alapján elvileg van lehetőség méltányossági kérelemmel ennél magasabb támogatást is igénybe venni, de az elmúlt években kevesebb ilyen kérvényt is adtak be, és azokat is elutasították. A fő probléma viszont az, hogy hiába lenne meg a jogi kerete, az orvosok nem igazán végeznek állami ellátásban ilyen műtéteket.
További részletek a teljes cikkben