A gyógyító lézerről Ignácz Ferencet, a Szegedi Tudományegyetemen dolgozó fizikust kérdezte a Délmagyarország.
A fizikus elmondta: – Huszonöt évvel ezelőtt, amikor elkezdtem fizikusként dolgozni, még nem volt szoros kapcsolat az orvosok és fizikusok között Szegeden. Bor Zsolt akkori tanszékvezetőtől kaptam a feladatot, hogy kezdjünk az orvosokkal dolgozni, és próbáljunk meg egy nyelvet beszélni – utalt Ignácz Ferenc arra, hogy a két szakterület eltérő szóhasználattal rendelkezik. Kemény Lajos professzor úr volt az első orvos, akivel együtt dolgoztam, és a munkakapcsolatunk a mai napig tart – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a delmagyar.hu portálja.
Miként lehetne javítani a pikkelysömör kezelésén? A kérdésre válaszolva dolgozta ki az SZTE TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének és az SZTE ÁOK Bőrgyógyászati Klinika közös munkacsoportja az excimer lézeres eljárást. A módszer sikeres is volt, a betegek lényegesen gyorsabban gyógyultak és gyógyulnak a mai napig. Az ötletüket nem védték le semmilyen formában, eredményeiket az egyik legrangosabb orvosi folyóiratban, a The Lancet című kiadványban publikálták a világon elsőként. Ám hamarosan kiderült: Amerikában a szegediek eredményeit felhasználva elkezdték gyártani a pikkelysömört gyógyító lézeres berendezést.
De a szénanáthával küszködő betegeken is segíthet a lézeres eljárás. A két szakember elmondta, háromévnyi munka árán kifejlesztettek egy olyan berendezést, amellyel a szénanáthás betegeket gyógyszerek és mellékhatások nélkül tudjuk tünetmentesíteni. E fényterápiás eljárásnak hála a szénanátha véglegesen meg is szüntethető az esetek nagy részében – mutatta be a nemzetközi szinten is elismert berendezést Ignácz Ferenc, aki azt is elárulta, hogy találmányuk első prototípusait a garázsában építette egy barátjával. Ezt az egyedülálló berendezést Magyarországon gyártják, innen forgalmazzák a világ minden részére.