Az elhízással együtt jár egy sor hormonális és biokémiai változás, aminek hatására az érfalak megvastagodnak, ami emeli a vérnyomást.
Nagyon sok magas vérnyomású betegnek nem lenne szüksége orvosságra, ha hajlandó lenne változtatni az életmódján. A többség e helyett még a gyógyszereit sem szedi rendesen, pedig ezzel olyan létfontosságú szerveit ítéli lassú halálra, amilyen a szíve, a veséje vagy az érrendszere – mondta a növekedés.hu-nak Farsang Csaba belgyógyász professzor, a Magyar Hipertónia Társaság alapítója és örökös tiszteletbeli elnöke.
Mit nézünk pontosan, amikor vérnyomást mérünk, és miért fontos, hogy tudjuk, mennyi ez az érték?
A vérnyomás szó szerint az artériákba áramló vér nyomása, a szív ugyanis az aortán keresztül az artériás rendszerbe pumpálja ki a vért. A vérnyomás „felső értéket” a kar ütőerében mérjük úgy, hogy a mandzsettával először leszorítjuk az eret, majd engedünk a nyomáson, és a vér átjut az így előidézett szűkületen, akkor kapjuk a felső értéket, a szisztolés vérnyomást. Ameddig pedig az artériában csökken a nyomás, az a diasztolés vérnyomás, az úgynevezett „alsó érték”. A pulzusszám azt mutatja, hogy egy percen belül hányszor végzi el a pumpálást a szív.
Az orvostudomány jelenlegi álláspontja szerint ma mi a normális vérnyomásérték?
Az ideális 120/80 higanymilliméter. A 140/90, illetve az ennél nagyobb érték számít magasnak, akinél ez tartósan fennáll, annak – több millió embernél tett megfigyelés alapján – hosszabb távon rosszabbak az életkilátásai.
Mondhatjuk azt, hogy a hipertónia civilizációs betegség?
Abszolúte. Keveset mozgunk, nagyon nagy az ételek kalória- és szénhidráttartalma, sokan dohányoznak. A mindennapi stressz is kedvezőtlen hatású. Az ausztrál bennszülöttek között például szinte nincs magas vérnyomású, és az össz-koleszterinszintjük is átlagosan 1,9-2 millimol körül van. Ez az érték egyébként általában 5 alatt tekinthető normálisnak, de bizonyos esetekben ennél lényegesen alacsonyabb szintre kell csökkentenünk.
Miért lesz magas a vérnyomása annak, aki túlsúlyos?
Az elhízással együtt jár egy sor hormonális és biokémiai változás, aminek hatására az érfalak megvastagodnak, csökken a rugalmasságuk, ami mind emeli a vérnyomást.
Van arra adat, hogy mennyivel él rövidebb ideig az, akinek nem kezelik megfelelően a hipertóniáját?
Legalább 10-15 évvel.