Ami a kórházak működése és infrastruktúrája szerint ésszerű volna, az a betegek infrastruktúrája szerint irracionális.
Négy szuperkórház lesz Budapesten, a kormány pedig negyvenmilliárdos forrást szán előkészítésükre, ez a hír látott napvilágot néhány napja. Szuperkórház. Ízlelgetjük a szót, miközben körbenézünk, milyen orvosi ellátásra számíthatnak a kisebb településeken élők. Szuperellátásra nemigen. Ellátásra talán...- írta riportjában a nol.hu.
Mostanában megint felgyorsult az egészségügy központosítása. A fővárosban szuperkórházak lesznek, állítólag a régióközpontok kórházai már most is azok. Vannak radikális ésszerűsítők, akik az egész országban nem hagynának többet 15-20 kórháznál, és oda hordanák valamennyi beteget – akármilyen távol lakna is az illető.
A Békés megye északi részén lévő községek az 54 kilométerre fekvő gyulai kórházhoz tartoznak, amelyet néhány hete vontak össze a békéscsabaival. Az észak-békési betegeknek tehát Gyulára kell menniük, komolyabb problémával pedig a szegedi klinikákra, ami például Biharugráról az útvonaltervező szerint személygépkocsival 162 kilométer. Két óra 18 perc alatt tehető meg, ha nincs útjavítás, holott a másik régióközpont, Debrecen mindössze 72 kilométerre van tőlük.
Nem tudni az útvonaltervező beletervezi-e a szinte járhatatlan Békés megyei utakat. Biharugra mindazonáltal szerencsésnek mondhatja magát, mert van háziorvosa. Tények, Biharugra felől nézve - a teljes cikkben.