A statisztikát az is befolyásolja, hogy a technológia fejlődése miatt otthon is lehet dolgozni.
Akkor is bemegyünk dolgozni, ha betegek vagyunk, betegszabadság helyett pedig inkább a fizetett szabadságot választjuk - erre a következtetésre jutott a KSH. A szakszervezetek szövetsége szerint ennek egyrészt anyagi okai vannak, másrészt a munkavállalók féltik a munkahelyüket. Az ATV által megkeresett adótanácsadó szerint viszont a statisztikát az is befolyásolja, hogy egyre többen kisadózók, és a technológia fejlődése miatt otthon is lehet dolgozni, írja az atv.hu portál.
Szabó Imre Szilárd munkaügyi szakjogász azt hangsúlyozta, hogy maga a betegszabadság egy alapvető jog, ha fennáll a munkaviszony.
"Akár a betegszabadságról, akár a táppénzről beszélünk, ezek alapjogi gyökerű lehetőség és egyben kötelezettségek is a munkavállalók számára is, tehát tulajdonképpen fontos tudatosítani mind a munkavállalóban, mind a munkáltatókban, hogy ez nem egy kegy, nem is csak egy jog, hanem egy kötelezettség is."
Hosszabb távon pedig nem csak a munkavállalónak, hanem a munkáltatónak, adott esetben pedig a kollegáknak is rosszabb, ha ezt nem tartják tiszteletben.
Ruszin Zsolt adótanácsadó viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy betegszabadsága a munkavállalóknak van. Ehhez képest pedig egyre divatosabb a vállalkozás, mint foglalkozási mód: több mint 300 ezren már kisadózók. Hozzátette: „a munkavégzés körülményei is megváltoztak, főleg a szellemi munka elvégzése vált egyre jobban helyhez nem köthető tevékenységgé, így aki beteg, az egy hírközlő eszközt a kezébe véve máris tud tevékenykedni."
Ezek mellett pedig az orvostudomány is fejlődött az elmúlt évtizedekben, így Ruszin Zsolt szerint nem váratlan, hogy statisztikailag csökkent a hivatalos betegségben töltött idő.