A rendszer egészének társadalmi megítélését is kutatta, de felmérte a háziorvosokhoz való viszonyt is az Europion közvélemény-kutatása.
A legtöbb magyar évente egyszer-párszor jár a háziorvosánál és az viszonylag ritka, hogy rögtön magánegészségügyi szolgáltatóhoz forduljanak az emberek panasz esetén – derült ki az Europion kutatásából, amely reprezentatívan a 16 év feletti magyarok körében. Eszerint a háziorvosi rendszer egészével kapcsolatban pesszimista a lakosság, de az emberek személyes tapasztalatai a saját háziorvosaikról túlnyomórészt pozitívakm, írja a hvg.hu.
A háziorvos helyett a magánegészségügyi szolgáltatóhoz fordulás viszonylag ritka (11%). Különösen az idősek kerülik el a magánellátást– vélhetően nagyrészt anyagi okokból –, 65 százalékuk soha nem hagyja ki a háziorvost és csak 2 százalék megy rögtön magánszolgáltatóhoz.
Az orvoslátogatások fő célja a gyógyszerek felírása (59%), beutaló kérése (50%) illetve a diagnosztika (37%). A felmérésből kiderül az is, hogy a társadalom alapvetően rossz véleménnyel van a háziorvosi rendszer jelenlegi működéséről Magyarországon (41%), és alig ötödük (19%) elégedett, noha a kormánypárti szavazók hajlamosabbak pozitívan látni a helyzetet (náluk fordított az arány).
Az emberek amúgy kifejezetten elégedettek a háziorvosukkal. A népesség 56 százaléka van a saját háziorvosával inkább, vagy teljesen megelégedve és csak 17 százaléknak negatív véleménye. Ebben nincs is jelentős különbség pártszimpátia alapján.
A teljes információ a cikkben.