• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pengeváltás az Akadémia ünnepi közgyűlésén

Lapszemle MA 06:53 Forrás: hvg.hu
Pengeváltás az Akadémia ünnepi közgyűlésén

Freund Tamás felhívta a figyelmet, hogy miközben a politika igazodást vár, az MTA léte egész Magyarország érdeke.

Politikai támogatás nélkül is létezik az Akadémia varázshatalma – mondta Freund Tamás MTA-elnök a testület ünnepi közgyűlésén, mire Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter jelezte, a tudomány terén is csak azt kell támogatnia az államnak, ami a magyar érdeket szolgálja, írja a hvg.hu

„Némely programunk annyira sikeresnek mutatkozott, hogy kutatóhálózatunkhoz hasonlóan elvették tőlünk” – szúrt oda a kormánynak Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a köztestület megalapításának 200. évfordulóján, a székház megújult dísztermében tartott ünnepi beszédében hétfőn.

Az MTA eredményeinek felsorolása után arról beszélt, hogy „a világban és Magyarországon is egyre feszültebb a helyzet, a közélet hangneme elfajulóban, és Akadémiánkat is támadások érték, a helyzet tagságunkat is megosztja, de vitáink hangneme megőrizte méltóságát”. Az elnök elismerte, hogy az Akadémia nem hibátlan, érheti kritika, „de egyedülálló nemzeti érték, amit meg kell őrizni a jövőnek, hiszen nemzetünk 200 éves töretlen bizalma övezi”. Feltette a kérdést:

„Ennek a bizalomnak vajon mi árt jobban, a hatalom támadása, vagy annak ölelése?”

Kitért arra is, hogy közel 50 testület munkájában vesz részt az MTA, ami reménykeltő, „de közben elkezdődött a kutatási és oktatási rendszer átalakítása, amibe csak formálisan vonták be  az Akadémiát, a forgatókönyv jó része ismeretlen számunkra”. Az elnök fájlalta, hogy „nincs  érdemi politikai igény az együttműködésre, csak az igazodásra.” Így nem válhat meghatározóvá a kölcsönös tisztelet és bizalom.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter szerint Széchenyi azzal, hogy a magyar nyelv fejlesztését jelölte meg az Akadémia fő feladatának, az ország önrendelkezéséért harcolt. A magyar tudomány célja szerinte nem lehet más, mint nemzetünk szolgálata.

A kormányzat feladta pedig az, hogy az ehhez szükséges lehetőségeket, pontosabban csak az ehhez szükséges lehetőségeket biztosítsa számukra.

Feltette a kérdést: Vannak-e olyan törekvések, amik a tudományban korlátozzák a haza üdvének a szolgálatát? Hangsúlyozta, hogy az akadémia tudományos kérdésekben szabadon hozza a döntéseit. Az MTA legfontosabb feladata szerinte ma is nemzetünk szolgálata, nemzeti önrendelkezésünk erősítése.  Mindaz, ami a magyar családok, és a magyar gazdaság érdekeit szolgálja.

További részletek a hvg.hu-n