Betartható, de megkövetelt szabályokat kell hozni a betegutak átszervezése során - javasolja a szakmai köztestület.
Nyolc oldalon foglalta össze a Magyar Orvosi Kamara a belügyminiszternek, hogy melyek lennének a legfontosabb lépések az egészségügyben. Mint az a Magyar Orvosi Kamara elnökségének leveléből kiderül, az egészségügyért is felelős Pintér Sándor kérésére állították össze az ajánlást, aki azt kérte a testülettől, hogy „nyissák tágabbra a gondolkodás kereteit, alternatívaként pedig az eddigi joghelyzettel és gyakorlattal nem konform javaslatokat is felvethetnek” - ismertett a javaslatcsomagot a medicalonline.
Ezeket javasolják:
új Semmelweis terv
adat alapú tisztánlátás
szerkezeti átalakítás
HR struktúra és kompetencia átalakítás
ápolás megerősítése
betegutak újraszabályozása
minimumfeltételek megújítása
szakmai szabályok fejlesztése
infokommunikációs technológiák alkalmazásának támogatása
az alapellátás és a népegészségügy megerősítése
az ÁNTSZ visszaállítása
állami szakmai felügyelet a magánellátóknál.
A gyógyítás a szakellátásban erőforrás-koncentrációt igényel, és a jelenlegi széttagolt, sok esetben redundáns szerkezet munkaerő oldalról sem tartható fenn. A megváltozott technológiai, kulturális és szakmai környezet ennek megváltoztatását lehetővé teszi.
A szerkezet önmagában nem reformálható, ezzel együtt kell változnia a rendszer működésének és szabályozásának. Ennek három alapvető feltétele van: - a HR struktúra és kompetencia átalakítása, a szabályozási eszközök megújítása, a finanszírozási/érdekeltségi rendszer átalakítása.
A legfontosabb feladat a szakdolgozók állományának mennyiségi és minőségi fejlesztése. A szakdolgozói béremelés folyatása elkerülhetetlen, de külön kiemelt bérezését kell biztosítani a kiemelt kompetenciájú ápolóknak (APN), a kompetenciakörök kibővítésével egyidejűleg.
Bár összességében nincs orvosi létszámhiány, de egyes szakterületeken igen, amelyet a közszférában egyre növel a magánszféra agresszív terjeszkedése.
Betartható, de megkövetelt szabályokat kell hozni a betegutak átszervezése során, amelyeket a valós szükségletek és HR lehetőségek alapján kell újraszabályozni annak érdekében, hogy mindenki hozzájusson az állapotának megfelelő ellátáshoz. Ennek végrehajtásához a kamara egy online, egységes előjegyzési rendszer kialakítását javasolja.
A finanszírozásban elengedhetetlen a reális/valós költségek elismerése, indikátorokra épülő teljesítményarányos rendszerben, transzparens ösztönzéssel - írták többek között. Továbbiak a teljes cikkben és a javaslatokat tartalmazó levélben