Meg kell teremteni annak a feltételeit is, hogy egy-egy szakdolgozó, dietetikus, gyógytornász meg tudja kezdeni a munkáját az alapellátás szintjén.
Meg kell erősíteni az alapellátást a most kezdődő kormányzati ciklusban, hogy a háziorvosok minél több terhet tudjanak levenni a szakrendelőkről, kórházakról – mondta az országos kollegiális vezető háziorvos az Inforádiónak.
Békássy Szabolcs szerint, a 319 praxisközösség szilárd alapot jelent, ugyanakkor fontos, hogy a következő időszakban bővüljön az ezeknél elérhető szolgáltatások száma, és hangsúlyosabb legyen a prevenciós munka.
"Meg kell vizsgálni azt, hogy a jelenlegi egészségügyi ellátórendszer mely szintjén vannak a betegek ellátva. Valószínűleg ez nem optimális jelenleg, és meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy a lehető legtöbb beteg végleges ellátására, gondozására és szűrésére az alapellátás szintjén kerüljön sor, tehermentesítve ezzel a járóbeteg-szakellátást és a kórházi fekvőbeteg-ellátást" – mondta a vezető háziorvos.
Békássy Szabolcs azt mondta, az a cél, hogy az a háziorvos, akinek például diabetológus szakvizsgája is van, az alapellátásban is kezelhesse a betegeket, és ne kelljen a szakrendelőbe küldeni őket. Szerinte erre a kormányzati akarat is megvan, hasonló a szándéka az egészségügyért felelős tárca leendő irányítójának, Pintér Sándornak. Az alapellátás megerősítéséhez azonban még forrásokra és döntésekre van szükség – tette hozzá.
"Ezek a döntések azt készíthetik elő, hogy az alapellátás humánerőforrás-kapacitása, a szolgáltatások és a telemedicinális ellátások köre is bővüljön, de meg kell teremteni annak a feltételeit is, hogy egy-egy szakdolgozó, népegészségügyi szakember, dietetikus, gyógytornász meg tudja kezdeni a munkáját az alapellátás szintjén" – jelentette ki.