2008-ban az európaiak 76 százaléka mondta, hogy elégedett az életével, míg tavaly 80 százalékuk gondolta így.
Aki boldog életre vágyik, ideje csomagolnia, és felülni az első Koppenhágába tartó repülőgépre, az Eurobarometer boldogságot vizsgáló éves jelentése szerint ugyanis Dánia vezetésével a skandináv országokban élnek a legboldogabb európaiak. A rotterdami Erasmus Egyetem kutatója, Ruut Veenhoven úgy látja: minél elégedettebb az ember az életével, annál boldogabb. Az elégedettséget – amelyet Dániában a 0–10 közötti skálán 8,4-re értékeltek – érdekes módon leginkább az határozza meg, hogy milyen a bürokrácia minősége az adott országban – írja a nol.hu portálja.
Ha jól működik a rendszer, kompetensek és nem korruptak a köztisztviselők, az emberek boldogabbak. Ezt fokozza, ha a törvények és a gyakorlat között kicsi az eltérés, mivel ez kiszámítható környezetet teremt az állampolgárok számára – nyilatkozta a boldogságkutató professzor, aki szerint a politikai rendszer, nevezetesen a demokrácia állapota is befolyásolja, hogy az ember boldognak érzi-e magát.
Az általános jó érzés egész Európára érvényes manapság, az Eurobarometer 2015-re vonatkozó felméréséből kiderül, hogy a világgazdasági válság óta tavaly voltak a legboldogabbak az európaiak: 2008-ban 76 százalékuk mondta, hogy elégedett az életével, míg tavaly 80 százalékuk gondolta így.
Az Eurobarometer felméréséből kiderül azonban, hogy számos tényező árnyalja a képet. A jövedelem például igen fontos – olvasható a The Economist összefoglalójában –, hiszen a megkérdezett európaiak válaszaiból kiderül: fizetésemelés esetén lakóhelytől függetlenül mindenki boldogabbnak érzi magát. Az sem mindegy, hány éves az ember: a svájciak 75 éves koruk felett a legboldogabbak, a portugálok és görögök (akik a sereghajtó Bulgária előtt végeztek, 4,32-es értékkel) viszont nehezen viselik az öregedést.