Oltásokkal és a higiéniai szabályok betartásával jelentősen csökkenthető a fertőzések kockázata.
Kegyetlen betegségekről, pusztító járványokról rengeteget olvashattunk annak idején a történelemkönyvek hasábjain, ám a napokban igencsak döbbenetes hír kelt szárnyra a sajtóban: egy 60 éves osztrák férfit leprás fertőzéssel azonosítottak egy bécsi kórházban. De vajon különleges, elszigetelt eset ez, vagy van okunk félni az elfeledett, de újra felbukkanó betegségektől? Ennek járt utána Rusvai Miklós virológus segítségével a Blikk.
A történelmi betegségek, mint a pestis, tífusz, tbc, és kolera, még mindig előfordulhatnak.
Magyarországon a tbc a leggyakoribb, amely ellen minden csecsemő kap oltást.
Oltásokkal és a higiéniai szabályok betartásával jelentősen csökkenthető a fertőzések kockázata.
– Joggal kerekedhet el a szemünk: vajon elképzelhető, hogy a jövőben más, elfeledettnek hitt betegségek is felüthetik a fejüket?
– A lepra nem egy ritka betegség, Európában továbbra is jelen van, bár a legnagyobb számban inkább a fejlődő országokban. India vezet, de Brazíliában, Kolumbiában és egyes afrikai országokban is sok eset van, ez a betegség nem tűnt el a bolygónkról. 2023-ban 180 ezer új esetet regisztráltak az amerikai földrészen. A lepra egyébként teljesen gyógyítható, modern gyógyszerekkel kézben tartható, és otthon kezelhető. Európában olyan 100 eset van nyilvántartva, ezek az emberek mind a családjuk körében élnek. Az utolsó esetet 1990-ben regisztrálták hazánkban, s emlékeim szerint ez a személy is csak átmenetileg tartózkodott itt – magyarázta Rusvai Miklós virológus.
Ahogy a lepra, úgy a pestis sem merült még feledésbe, és néhány rettegett fertőző betegség is ismert a világban, legfeljebb Európában nem találkozunk velük.
A pestis a fejlődő országok betegsége. A hozzánk legközelebb fekvő fertőzött terület Oroszország dél-keleti része, a Mongóliával és Kazahsztánnal szomszédos területek, de az 1990-es években előfordult Ukrajnában is. Ez egy baktériumos betegség, ami antibiotikummal jól gyógyítható, akárcsak a lepra.
A tífusszal ugyanez a helyzet. A legtöbb eset Pakisztánban van, de szorosan követi India, Banglades, a Fülöp-szigetek, és egyes afrikai országokban, továbbá Közép-Amerikában is előfordul. Ha valaki ezekbe az országokba utazik, mindenkinek ajánlom a tífusz elleni oltást. Bár költségtérítéses, de a Nemzeti Oltóközpontban felvehető. Ajánlott, hogy ne fogyasszunk mosatlan gyümölcsöt, csak hámozhatót, üveges vizet fogyasszunk, és ne vásároljunk utcai árusoktól street foodot. Így nem csak a tífusz, de más emésztőszervi betegségek is megelőzhetők. A pestis és a tífusz ellen nincs Magyarországon elérhető oltás.
További részletek a Blikk cikkében.