• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A megújult gyermeksürgősségi ellátásnak köszönheti az életét

Lapszemle 2024.11.12 Forrás: MedicalOnline
A megújult gyermeksürgősségi ellátásnak köszönheti az életét

Egy európai uniós program keretében az egész országban kialakították a gyermeksürgősségi és gyermekbaleseti ellátás új rendszerét.

Idén húsz éve csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz. Laci és a Heim Pál Gyermekkórház sikersztorijához hasonló személyes történeteken keresztül mutatja be az Európia Bizottság a “Boldog huszadikat, Magyarország!” című kommunikációs kampánnyal az európai uniós tagságnak köszönhető pozitív változásokat, írja a MedicalOnline.

Laci életét egy uniós program keretében kapott műtüdővel mentették meg az orvosok a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben.  Az ő személyes története és csodával határos gyógyulása egy nagyon súlyos problémára hívja fel a figyelmet. Magyarországon egyre több fiatal kísérletezik illegális e-cigarettákkal, mert finom illatuk és jó ízük miatt azt hiszik, ezek kevésbé ártalmasak, mint a hagyományos cigi. Lacinak e tévhit miatt összeomlott a tüdeje, és a fiú majdnem meghalt. 

Laci egy 16 éves kamasz. Ki akarta próbálni a dohányzást. Azt hitte, hogy a Poco enyhébb, mint a hagyományos cigaretta, ezért nagy adagot szívott belőle. Nem tudta, hogy extrém mennyiségű nikotint vett magához, és az ultrafinom részecskék összeroncsolták a tüdőszövetét. Úgy érezte, azonnal megfullad. Laci élete drámai fordulatot vett, amikor súlyos légzőszervi megbetegedéssel a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Sürgősségi Osztályára került. "Először nem hittem el, hogy ez velem történik" − mesélte. "Csak egy kísérlet volt, és hirtelen az életem forgott kockán. A Heim Pál Gyermekkórházban viszont nagyon gyors és szakszerű orvosi segítséget kaptam." 

A kórház orvosai villámgyorsan reagáltak Laci állapotára. Egy európai uniós program keretében a közelmúltban az egész országban kialakították a gyermeksürgősségi és gyermekbaleseti ellátás új rendszerét; ennek köszönhető, hogy Laci a lehető leggyorsabban jutott hozzá az életmentő beavatkozáshoz.  Hirtelen romló állapota miatt azonnali sürgősségi ellátásban részesítették, majd ezt követően az intenzív osztályon megkezdték a lélegeztetését. Tüdejének súlyos károsodása és életveszélyes állapota miatt műtüdő- vagyis ECMO-kezelésre volt szüksége. Az uniós program révén hazánkban mára kialakult a gyermeksürgősségi és gyermekbaleseti ellátás új rendszere, a legmagasabb szintű új osztályokkal. Korábban az országban nem létezett önálló gyermeksürgősségi és gyermekbaleseti szakma. Több helyen a felnőttekre szakosodott orvosok látták el a gyerekeket, és ők gyakran csak hosszabb idő alatt jutottak el a kiemelt központokba. Ma már − az új rendszernek köszönhetően − nem fordulhat elő késedelem, amikor egy gyereknek segítségre van szüksége.

Dr. Nagy Anikó, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa elmondta, hogy az EU-tagság tette lehetővé az új gyermeksürgősségi és gyermekbaleseti ellátórendszer kialakítását és két új orvosi szakma létrehozását, pályázatok keretében. „Az a cél, hogy minden gyermek a legrövidebb időn belül eljusson ahhoz az ellátáshoz, amelyik a számára szükséges. Akárhol is legyen az országban, legyen szó sürgősségi vagy baleseti ellátásról, mindenkinek meg kell kapnia a legmagasabb szintű orvosi segítséget” − emelte ki a főigazgató. 

Magyarországon a legtöbb gyerek balesetben hal meg. A program keretében hat sürgősségi és baleseti központot alakítottak ki az országban, hogy csökkentsék a gyermekhalálozások számát, és javítsák a sürgősségi ellátás minőségét. Az EU támogatásával két speciális új szakmát hoztak létre: Európában elsőként nálunk indult el a gyermekbaleseti és a gyermeksürgősségi szakorvosok képzése. Ehhez két hiánypótló tankönyvet is írtak, amelyek részletesen segítik őket a gyakorlatban.

További részletek a MedicalOnline-on