Olyan alkatrészeket állíthatnak elő, amelyekből könnyen építhető az emberi agy képességeit elérő vagy akár túl is szárnyaló hardver.
A gépi tanulás elsöprő sikere ellenére a rendszert futtató hardver picit sem hasonlít az általa utánzott agyra. Az emberi agy durván másfél kilót nyom, és egy villanykörte üzemeltetéséhez elegendő energiából megmondja, hogy mi újság. A mai mesterséges intelligenciáknak az ezt megközelítő részképességekhez hetekig tartó betanítás, több megawattórányi energia és speciális processzorok szükségesek - írja az index.hu.
Hogy a mesterséges intelligencia kicsit közelebb kerülhessen az emberi agy rendkívüli méret- és energiahatékonyságához, jelenleg már az agy struktúráját utánzó „neuromorf” chipeket fejlesztenek. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology, MIT) kutatói is ebben az irányban léptek előre, amikor olyan mesterséges szinapszist állítottak elő, amely kibírja az erős elektromosságot, így képes sebesség terén lekörözni a biológiai szinapszisokat.
A sebesség kifejezetten meglepetés volt. Normális esetben nem alkalmaznánk ilyen erős áramot az eszközeinél, mert nem akarjuk hamuvá változtatni őket. Ehelyett a protonok hatalmas sebességgel haladtak, milliószor olyan gyorsan, mint amit korábban elértünk – meséli az egyik kutató, Murat Onen.
...
Az eszköz jelenleg több korláttal küzd. Az egyik, hogy a mesterséges szinapszisnak három csatlakozója van: egy kimenet, egy bemenet és egy szabályzó, ami a proton pozícióját meghatározza, ez azonban megnehezíti bizonyos neurális hálók megépítését. A nanocsatornában mozgó hidrogénion beépítése ráadásul nagyon megnehezíti a tömeggyártást. A lényeg azonban, hogy további fejlesztéssel olyan alkatrészeket állíthatnak elő, amelyekből könnyen építhető az emberi agy képességeit elérő vagy akár túl is szárnyaló hardver.
További részletek a cikkben.