A mostani esetek után figyelmeztették az országokat, hogy növeljék az oltási arányt, mert a vírus mutálódhat.
A gyermekbénulásos esetek csupán 1 százalékánál fordul elő bénulás, a legtöbb eset tünetmentes, vagy enyhe tünetekkel jár, ezért rengeteg diagnosztizálatlan beteggel kell számolni. Patricia Schnabel Ruppert, az amerikai New York államban található Rockland megye egészségügyi biztosa szerint több száz, de akár több ezer diagnosztizálatlan gyermekbénulásos eset is lehet a tengerentúlon – írja a BBC nyomán a magyarnarancs.hu.
A szakember azután nyilatkozott, hogy kiderült, Rockland megyében egy oltatlan férfi lebénult a vírus miatt. Úgy tudni, egyelőre vizsgálják az esetet, hogy az összekapcsolható-e a Londonban illetve az Izraelben talált esetekkel. Júniusban jelentették, hogy poliovírust mutattak ki londoni szennyvízmintákban, miközben a betegség az Egyesült Királyságban 2003-ra gyakorlatilag teljesen eltűnt.
...
A mostani esetek után figyelmeztették az országokat, hogy növeljék az oltási arányt, mert előfordulhat, hogy a vírus mutálódhat, rossz higiéniai körülmények között pedig átterjedhet olyanokra, akik nincsenek beoltva ellene.
Magyarországon a gyermekkori kötelező oltások részét képezi a gyermekbénulás elleni is. A rendszeres védőoltást 1959-ben vezették be Sabin csepp formájában. 2002 óta elölt vírust tartalmazó (IPV) oltóanyaggal oltják a csecsemőket, a tetanusz, diftéria, szamárköhögés és a H. influenzae b komponenssel kombinálva. Felnőttek újraoltásához, ha járványos területre utaznak, a kombinált (diftéria - tetanusz gyermekbénulás-+/- szamárköhögés) elleni, elölt vírus tartalmú vakcinát alkalmazzák.