• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A MOK nem örül a CT- és MR-vizsgálatok államosításának

Lapszemle 2023.07.08 Forrás: InfoStart
A MOK nem örül a CT- és MR-vizsgálatok államosításának

"Mivel semmiféle hatástanulmány nincsen ezzel kapcsolatban, így teljesen értelmetlennek tűnik önmagában ez az intézkedés".

A kamara szerint hátrányosan fogja érinteni a betegeket az a törvénymódosítás, amely szerint jövő novembertől csak az állam végezhet közfinanszírozott képalkotó, CT- és MR-vizsgálatokat. Az egészségügyi közgazdász szerint nem ördögtől való a CT és MR-vizsgálatok állami megszervezése - írja az infostart.hu.

Az egészségügy működését jelentősen érintő módosításokat fogadott el az Országgyűlés, a módosítók között szerepel, hogy jövő novembertől csak az állam végezhet közfinanszírozott képalkotó CT- és MR-vizsgálatokat. Azoknak a magánszolgáltatóknak, amelyek ezen a területen még részt vesznek a közellátásban, jövő november végéig megszűnik a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől járó finanszírozásuk.

Nagy Marcell, a Magyar Orvosi Kamara titkára az InfoRádióban azt mondta, hogy a kormányzat és a parlament mindenféle szakmai egyeztetés nélkül fogadta el a módosításokat. "Jelen pillanatban több magáncég is van, amely CT-t, MR-t üzemeltet, és végzi is a vizsgálatokat. Radiológus orvos pedig eleve kevés van az állami ellátásban. Ők eléggé felülreprezentáltak a magánszektorban, és vannak olyan cégek, amelyek a távleletezési rendszert üzemeltetnek. Tehát ez egy komplex rendszer, nem csak arról szól, hogy a CT- és MR-készülékek kihez tartoznak, ki szervizeli, ki tartja karban"  - mondta a szakmai szervezet képviselője, aki szerint nem valószínű, hogy a magántulajdonú diagnosztikai eszközök radiológusai és szakasszisztensei a kórházak dolgozói akarnának lenni.

A kamara tisztségviselője kiemelte ugyanakkor azt is, hogy szerinte a módosítás utáni kevesebb leletező orvos, illetve kisebb leletezési kapacitás miatt egyértelműen meg fog nőni a várakozási idő a radiológiai ellátásokra, ami a betegeket végső soron hátrányosan érintheti.

"Mivel semmiféle hatástanulmány nincsen ezzel kapcsolatban, így teljesen értelmetlennek tűnik önmagában ez az intézkedés" – tette hozzá Nagy Marcell, a Magyar Orvosi Kamara titkára.

További részletek a cikkben.