Amennyiben egy mentős karanténba kényszerül, olyanokat kénytelenek visszahívni munkába, akik épp egy 24 órás műszakot fejeztek be.
Az átlagoshoz képest majdnem másfélszer több esethez riasztják őket naponta, és emellett több tízezer tesztet is elvégeznek egy-egy szolgálat alatt – derül ki az Országos Mentőszolgálat Facebookon közzétett közleményéből. Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke a Klubrádióban elmondta: ilyen terheltség mellett nagyon fontos, hogy a mentőautókra is fokozott figyelmet fordítsanak a közlekedők. A megkülönböztető jelzések, mint a sziréna pontosan erre hívják fel a figyelmet. Hozzátette, bizonyos esetekben olyan helyeken is meg kell állniuk, amelyek gondot jelenthetnek a többi közlekedőnek, vagy akár "szabálytalanul" is parkolniuk kell, emiatt mindenki megértését kéri.
A járvány miatt a covidgyanús esetekhez is ki kell szállni, tesztelésre, ami jelentős pluszterhet ró a mentősökre. A rendszer terheltségét jól mutatja, hogy amennyiben egy mentős karanténba kényszerül, olyanokat kénytelenek visszahívni munkába, akik épp egy 24 órás műszakot fejeztek be, és pihenőidejüket kéne tölteniük.
Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke szerint a koronavírus-járvány két hulláma közt is sokan hagyták el az egészségügyet. A szakdolgozók nemhogy bérnövekedéssel nem számolhattak, az év elején bevezetett új egészségügyi jogviszony juttatásoktól is megfosztotta a szakdolgozókat. Így nem meglepő, hogy sokan elhagyták a pályát is. Az új járványhullám ilyen körülmények közt érte az egészségügyet.
Sok szakdolgozót felkészületlenül helyeznek intenzív osztályokra, mert nem erre specializálódtak.
Hozzátette, a jelenlegi helyzet ugyan valóban rendkívüli, és abban reménykedik mindenki, hogy a koronavírus egyszer csak eltűnik, erre a közeljövőben nem számíthatunk. A környező országokban sokkal jobb fizetések mellett, sokkal kisebb terheléssel várják a munkaerőt. "Mindenképpen plusz emberekre van szükség" – foglalta össze.