• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A nők elhíznak, a férfiak nem a börtönben

Lapszemle Forrás: HVG Online

A női elítéltek étrendje túl sok kalóriát tartalmaz.

A fogvatartottak körében az étrenddel, a fizikai aktivitással és az elhízással kapcsolatban végzett kutatásukban az Oxfordi Egyetem szakértői kimutatták, hogy a férfi elítéltek az esetek többségében kisebb valószínűséggel válnak elhízottá, mint az általános népesség férfitagjai. A női fogvatartottak viszont nagyobb eséllyel híznak el, mint a többi nő – legalább is az Egyesült Államokban és Ausztráliában – írja a Medipress cikke nyomán a HVG – online.

A Lancet szaklap múlt hét csütörtöki számában megjelent eredmények szélesebb körű egészségügyi egyenlőtlenségeket tükröznek az előnyös és a hátrányos helyzetű emberek között. A szerzők megemlítik, hogy 2008-ban a világszerte bekövetkezett 57 millió halálozás közül 26 milliót okoztak olyan nem fertőző betegségek, mint például a szívbetegség, a stroke, a cukorbetegség és a légzőszervi megbetegedések. Ezek gyakran a legsérülékenyebb populációkat, köztük az elítélteket sújtják a leginkább.

„A világszerte számon tartott 9,8 millió fogvatartott közül sokan a legszegényebb, perifériára szorult társadalmi rétegekből származnak, ezért nagy eséllyel a nem fertőzés útján terjedő betegségek megnövekedett kockázatának vannak kitéve" – állítják a szerzők.

Az egyetem kutatói 31 olyan tanulmányt elemeztek, amelyek összesen több mint 60 ezer elítéltet vizsgáltak Ausztráliában, Bangladesben, Kamerunban, Kelet-Afrikában, Elefántcsontparton, Németországban, Japánban, Nigériában, Pakisztánban, Romániában, Oroszországban, Tajvanon, az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Nyugat-Afrikában. Annak ellenére, hogy nehéz volt egységes adatbázist létrehozni, bizonyos irányvonalak megjelentek.

Kimutatták például, hogy a női elítéltek azért válnak nagyobb valószínűséggel elhízottá, mint az általános népesség nő tagjai, mert étrendjük túl sok kalóriát tartalmaz. A bizonyítékok alapján úgy tűnik – állítják a szakértők – hogy a női fogvatartottaknak olyan étrendet adnak, amelyet férfiaknak terveztek. Ez is azt a nézetet támasztja alá, hogy a börtönöket férfiak tervezték férfiaknak, ezért alig veszik tekintetbe a nők érdekeit, akik a világ börtöneiben lévő elítéltek populációjának elenyésző kisebbségét teszik ki.

A tanulmány szerzői beavatkozásra szólítják fel a közegészségügyi hatóságokat, mert úgy vélik minden börtön felelőssége, hogy az elítéltek számára egészséges, megfelelő energiatartalmú és alacsony nátriumszintet tartalmazó étrend elérhetőségét, valamint az elegendő testmozgást biztosítsa.