A stroke esetében a nőknél 21,6, a férfiaknál 19,3 százalékos arányban várható a betegség megjelenése.
Nem túl biztató kilátás, hogy egy most közzétett tanulmány szerint a nők csaknem fele, illetve a 45 évesnél idősebb férfiak harmada azzal számolhat, hogy élete során Parkinson-kóros, demenciában szenvedő, esetleg stroke-os lesz. Ezt a három betegséget az idősebb népesség körében a legtöbb halált, illetve maradandó fogyatékosságot okozó kórok között tartják számon. Az érintettek kezelésére, gyógyítására fordított összeg a világ éves gazdasági termelésének két százalékával egyezik meg.
„Általában a keringési betegségekről és a rákról hallunk, valamilyen oknál fogva kevésbé összpontosítunk az agyi betegségekre” – idézte a rotterdami Erasmus Egészségügyi Központ adjunktusának, Kamran Ikramnak a szavait a CNN, olvasható a magyaridok.hu portálon.
Az intézmény munkatársai 26 éven keresztül 12 ezer helybéli egészségét ellenőrizték, aminek része volt, hogy az érintettek négyévente teljes körű kivizsgáláson estek át. Az 1990-ben kezdődött és 2016-ban zárult ciklusban összesen 1489 embernél diagnosztizáltak demenciát, 1285-en kaptak stroke-ot és 263 esetben mutatták ki a Parkinson-kórt. 438 páciensnél több kórt is megállapítottak. – Ezek a számok riasztóan magasak – nyilatkozta az amerikai hírcsatornának Ikram.
A nők esetében a demencia létrejöttének 31,4 százalék volt az esélye 45 éves kor felett, míg a férfiaknál 18,6 százalék. A stroke-nál nem ilyen nagy a különbség: a nőknél 21,6, a férfiaknál 19,3 százalékos arányban várható a betegség megjelenése. A Parkinson-kór nagyjából azonos mértékben sújtja a férfiakat és a nőket, az előbbiek körében 4,9, az utóbbiaknál 4,3 százalékban alakul ki. Az adatokat közlő tanulmány a Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry című lapban jelent meg.