• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A nyugdíj vagy a fizetés között kell majd választani

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Minden negyedik orvos szögre akaszthatja a fehér köpenyét júliusban.

Az intézményvezetők legszörnyűbb rémálmait váltja valóra a parlament azzal, ha a kormány ígéretei ellenére ma mégis megszavazza, hogy az egészségügy közalkalmazottai sem dolgozhatnak nyugdíjuk megtartása mellett - írja a Népszabadság. Az Országgyűlés honlapjára a hét végén kikerült javaslat szerint az öregségi nyugdíjkorhatár közszférában történő egységes alkalmazásáról szóló kormánydöntés alapján júliustól főszabályként az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltésével megszűnik a közszférában a foglalkoztatott jogviszonya, de hivatali érdekből külön engedéllyel lehetőség van 70. életévéig a továbbfoglalkoztatására.

Ha a szabályt alkalmazzák, úgy egyik napról a másikra minden negyedik orvos akaszthatja szögre a fehér köpenyét. Ez pedig azt is jelenti, hogy akár teljes intézmények lehetetlenülhetnek el, mert már nemcsak az ügyelet megszervezése, de a napi munkára sem lesz hadra fogható személyzet. Bár a szabályozás lehetőséget ad arra, hogy pótolhatatlanoknak ne kelljen nyugdíjba menniük, dolgozhatnának tovább egyéni mentességgel 70 éves korukig, ám akkor le kell mondaniuk az öregségi nyugdíjukról. „Bolond az, aki így tenne" – fogalmazott a lapknak egy érintett szakorvos. Mint mondta: most 140 ezer forintos nyugdíja mellé még hozzákeres havi nettó 70-80 ezer forintot, miután az öregségi ellátása a több, nyilván azt választja. Az más kérdés, hogy nem tudja, miből fog megélni.

Doktorits Béla traumatológus vérlázítónak ítélte az intézkedést. Ő a IX. kerületi szakrendelőben dolgozik hetente néhány napot mint nyugdíjas orvos. Azt mondta, amint lehet, egyeztet a kollégákkal, ha kell, végsőkig harcolnak majd az igazukért. Méltánytalannak és alkotmányosan is aggályosnak ítéli a tervezett intézkedést Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke. Mint mondja: ezzel a döntéssel szerzett jog sérül, ráadásul visszamenőleg. Hozzátette: ha végképp élhetetlenné válik a magyar egészségügy az orvosoknak, úgy segítenek nekik elhelyezkedni. A MOSZ-nak több ezer külföldi munkaajánlata van, aki kéri, azt hozzásegítik más országban a munkához.

„Minden, ami csökkenti az egészségügyi dolgozók számát, az mind hátrányos az egészségügyre" – erősített rá a szakszervezeti vezető szavaira Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: szervezete változatlanul fenntartja azt az álláspontját, hogy az egészségügybe inkább többletmunkaerőt kell biztosítani, mintsem olyan rendelkezéseket hozni, amelyek tovább nehezítik a betegellátást.