• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A paraszolvencia akadályozza az egynapos sebészetet

Lapszemle Forrás: Napi Gazdaság

Elterjesztését legfőképpen a kórházi lobbi, a paraszolvencia rendszere és az elavult kórházi struktúra gátolja.

Nemcsak a hotelszolgáltatás spórolható meg az egynapos beavatkozásokkal, hanem a kórházi fertőzések kezelési költsége is, ráadásul a várólistát is rövidíti a pörgős műtéti rendszer, melynek elterjesztését a kórházi lobbi és a paraszolvencia mellett az elavult kórházi szervezet gátolja − mondta a Napi Gazdaságnak a Multidiszciplináris Egynapos Sebészeti Társaság (MEST) elnöke.
Míg az USA-ban, Kanadában, Ausztráliában és a skandináv országokban az előre tervezett műtétek akár 80 százalékát is egynapos sebészet keretében végzik, Nyugat-Európában pedig az operációk 40−60 százalékánál a betegek 24 óránál kevesebbet töltenek a kórházban, Magyarországon 8 százalék az egynapos sebészet részesedése −  mondta Gamal Eldin Mohamed.

A tapasztalatok szerint az egynapos − maximum 24 órás − ellátás keretében elvégezhető sebészeti beavatkozások 97 százaléka a betegek 12 órán belüli gyógyítását teszi lehetővé, a helyi érzéstelenítésben végzett műtét után 2 órával, altatás után 4−6 órával, nagyobb, például laparoszkópos műtétek után is 23 órán belül hazamehet a beteg. A 12−23 órás ellátás mindössze a páciensek 3 százalékánál indokolt.

A rendkívül költséghatékony gyógyítás elterjesztését legfőképpen a kórházi lobbi, a paraszolvencia rendszere és az elavult kórházi struktúra gátolja − állítja a társaság elnöke. Szerinte a nemzetközi trendekkel ellentétben nálunk a minél nagyobb kórházak létrehozására és fenntartására törekednek, noha a világ ezzel ellentétben afelé halad, hogy minél kisebb legyen egy kórház, amelyben már csak a daganatsebészet, a mellkas-, szívsebészet, a gasztroenterológiai műtétek és a sürgősségi ellátás igényel bent fekvős helyeket, mert a diagnosztika is inkább a járóbeteg-ellátás feladata. 2007-ben, az ellátórendszer átalakításánál 45 ellátóhely kapott lehetőséget egynapos sebészeti központ elindítására, ezeknek mintegy fele indult el és működik ma is megfelelően országszerte. A most átalakuló 16 kórház is jelezte, hogy létrehozna egynapos sebészeti centrumot, de Gamal doktor attól tart, hogy nem megfelelő szemlélettel történik a megvalósítás; az igazi átszervezés, a betegutak újrastrukturálása, a mentalitás megváltoztatása, a minőségirányítás és informatikai fejlesztés nélkül megvalósuló központok pedig nem hozzák a várt eredményt.