Menekülnek a településről a fiatalok, a Lőrinciben és Zagyvaszántó utcáin sorakozó eladó házakra pedig nem akad vevő.
A Heves megyei Lőrinci és Zagyvaszántó rekorder a diagnosztizált mellhártyadaganatok számában, és ez a szám csak emelkedni fog a jövőben. A két település között évtizedeken keresztül mérgező azbesztet is felhasználó cementgyár olyanokat is megbetegített, akik nem ott dolgoztak, csak a környéken éltek. A betegséget időben történő operáció nélkül nagyon kevesen élik túl, így az egykori tulajdonos magyar állammal szemben elindított kártérítési pereket leginkább már a hozzátartozók fejezik be. Egy zagyvaszántói azbesztbeteg fiatal férfi, ha megnyerné a pert, alapítványt hozna létre a jövőbeli sorstársai megsegítésére - írta riportjában az abcúg.hu.
Cserényi László azért betegedett meg, mert az egykor cement mellett azbesztcsöveket is gyártó Eternit cementgyár közelében nőtt fel, így belélegezte az onnan kikerülő mérgező azbesztet. Soha nem járt a gyárban, mégis sok, évtizedekig ott dolgozóval ellentétben ő szenvedett súlyos egészségkárosodást az ott felhasznált azbeszt miatt. Az összefüggés László megbetegedése és az egykori Eternit cementgyár működése között nehezen megkérdőjelezhető, főleg, hogy a fiatal férfi egyáltalán nincs egyedül a betegségével Zagyvaszántón és a vele szomszédos Lőrincin, ahová közigazgatásilag a Selyp városrészben létesített cementgyár is tartozott.
A két településen, a gyár néhány kilométeres körzetében élők közül úgy három éve folyamatosan diagnosztizálnak embereket mezoteliómával vagy azbesztózissal, ami tüdőszövetbe fúródott azbesztszál okozta, a ráknál kevésbé súlyos, gyulladásos megbetegedés.
Hogy a megbetegedettek között az egykori dolgozók mellett vannak, akiknek úgy került azbeszt a szervezetébe, hogy Lászlóhoz hasonlóan csupán a cementgyár közelében laktak, arra enged következtetni, hogy a cementgyár azbesztet tartalmazó porral szennyezte a környezetét. Ezt próbálja peres úton elismertetni László, és súlyos egészségkárosodása, egy nagy arányban halálos kimenetelű betegség miatt 100 millió forintos kártérítést követel a magyar államtól – azaz technikailag a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől. Hiszen az azbesztes mellhártyadaganat lappangási ideje 20-30 év, a gyár pedig 2004-ig állami tulajdonban működött.
Nem Lászlóé az első azbesztes per. 2014-ben, még jóval azelőtt, hogy László betegsége kiderült volna, egy György Zsolt nevű lőrinci férfi 7 másik azbeszt-beteggel együtt kártérítési pert indított az egykori Eternit cementgyár okozta súlyos egészségkárosodás miatt. Ez a per nagyobb médiafigyelmet kapott, a kimenetele pedig nagyban befolyásolja majd azt is, milyen ítélet születik László ügyében, ami csak annyiban különbözik a nyolc felperesétől, hogy egy másik ügyvéd viszi. A lőrinci azbesztügyként elhíresült ügyet elindító 8 felperes közül már csak ketten élnek, a többiek – köztük a pert indító György Zsolt – helyett most már hozzátartozóik perelnek.
László elsősorban mégsem maga miatt perel a 100 milliós kártérítésért. „Sajnos nemcsak rólam van szó, hanem leszünk még többen – a betegségben diagnosztizáltak száma állítólag 2020-ra fog tetőzni, és ha én nyerek, akkor valószínűleg nekik is megítélik majd a kártérítést" – magyarázta, majd hozzátette: a megítélt kártérítési pénzből egy alapítványt szeretne létrehozni, amely a jövőbeli azbesztbetegeket segítené.