Trükk vagy valóság az agy gyógyító ereje? A kérdés régóta foglalkoztatja az orvosokat.
Milyen kétségbeesetten akarhatja a gyógyulást az a beteg, aki a hatóanyag nélküli szertől is meggyógyul vagy legalábbis csillapodik a fájdalma. Trükk vagy valóság az agy gyógyító ereje? A kérdés régóta foglalkoztatja az orvosokat – olvasható a Szabad Föld – online oldalán.
1772-ben, amikor a himlő és a tífusz mindegyre csak szedte a halálos áldozatokat, egy skót orvos, William Cullen előállt bizarr ötletével, miszerint szimpátiával is gyógyíthatóak a betegségek, s hogy a semleges anyagok, mint például a mentás víz, enyhíti a fájdalmat. Cullen doktor ezzel felfedezte a placebo-hatást, melynek során egy valójában meg sem történt kezelés győzi meg az emberi agyat a gyógyulásról.
Placebónak nemcsak a hatóanyag nélküli tablettákat nevezik, hanem bármit, ami nem bizonyítottan hatásos az orvosi kezelésben, például krémeket, injekciókat, diétákat, különböző beavatkozásokat. Meggyőzni a beteget arról, hogy gyógyulást eredményeznek – ez a lényeg! Még az akupunktúra is lehet hamis, sőt a műtétet is lehet színlelni – állítják pszichológusok. A másik fontos összetevő a sikeres placebohatáshoz: a hit. Ha valaki valóban úgy gondolja, hogy a kezelése jól működik, akkor használ is neki, legyen szó bármilyen eljárásról.
Érdekes részletek a teljes cikkben