• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A rendelőből kell időpontot kérni kórházi vizsgálatokra

Lapszemle 2024.10.31 Forrás: nlc.hu
A rendelőből kell időpontot kérni kórházi vizsgálatokra

Mindezt azért, mert sok családnak telefonra sem telik – Esélyek és lehetőségek egy leszakadó településen.

Aki mélyszegénységben élő családba születik, annak az esetek többségében elrendelt a sorsa. Kevesen képesek ugyanis kitörni a rossz körülmények közül, amik az életmódot, így az egészségi állapotot, sőt a várható élettartamot is determinálják. Szakemberekkel, segítőkkel és helyiekkel beszélgetünk Tiszadobon, a háromezer fős Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei községben, ahol a lakosság többségének olykor a mindennapi betevő előteremtése is keserves, írja az nlc.hu

Megérkezve a rendelőhöz egy közelmúltban felújított, meglepően tiszta és rendezett váróteremben találjuk magunkat. A településen két háziorvos dolgozik, Szerényi Nikoletta praxisa nagyjából 1400 fős. A betegei harmada gyerek, így rendelőjének fala telis-tele van vidám, színes rajzokkal. „Erre vagyok a legbüszkébb, ez én vagyok” – mutat az egyikre, amin egy doktor néni mosolyog.

Hatodik éve van itt, ő az első háziorvos, aki huzamosabb ideig látja el ezt a körzetet. Azzal kapcsolatban, miért adták fel az elődei olyan hamar, beavat: ez nem egy átlagos praxis, itt sok mindent a pénztelenség határoz meg.

Ha például valakinek vérnyomáscsökkentőre van szüksége, akkor nem azt nézem, mi a legkorszerűbb, hanem hogy melyik a legolcsóbb gyógyszer. Nyilván nem adnék senkinek rossz készítményt, de az a legfontosabb, hogy amit felírok, azt be is tudják szerezni.

Sajnos van, aki még így sem tudja kiváltani a gyógyszereit, sok tehát a kezeletlen krónikus beteg: „eleinte nem értettem, miért nem javul az állapotuk. Aztán néhány hónap alatt rájöttem: van, aki a legolcsóbb gyógyszert sem engedheti meg magának vagy a gyerekének. Ha ez kiderül, igyekszünk segíteni.” Az is napi gyakorlat, hogy a rendelőből kell időpontot kérni kórházi vizsgálatokra, mert sok családnak telefonra sem telik.

Aggasztó, hogy a Covid-járvány óta itt is nagyon visszaesett az oltási hajlandóság. Az influenzaoltásból például alig harmincat adott be idén, pedig többen most is meghaltak a fertőzésben. De a kötelező oltásokkal kapcsolatban is bizalmatlanok a szülők: van, akit többszöri nekifutásra sikerül csak rávenni, hogy vigye el a gyerekét a rendelőbe. „Irtó nehéz kitörni ebből a közegből, de ha egy gyereken látom, hogy okosabb a társainál, vagy például szépen énekel, rajzol, akkor ezt mindig megemlítem a szüleinek, és javaslom, hogy foglalkozzanak vele. Mondjuk olyat, aki az egyetemig eljutott volna innen, keveset láttam” – osztja meg a háziorvos, aki szerint a helyi iskolában nincs idő tehetséggondozásra.

A riport az nlc.hu-n olvasható.