A sűrű mellszövetek a felvételeken fehérebbnek látszanak, így nehéz felismerni a korai stádiumú betegséget.
Egy brit tanulmány szerint évente több száz emberéletet lehetne megmenteni akkor, ha azoknál a nőknél, akiknek sűrű állományú mellük van, extra rákszűréseket is végeznének, írta a Guardian nyomán a Telex.
Emlőrákszűrésen nők tízmilliói mennek át évente, de a mammográfia kevésbé hatékony a nagyon sűrű állományú mellű nőknél, mert a szövet elrejtheti a daganatokat a röntgenfelvételeken. A sűrű mellszövetek a felvételeken fehérebbnek látszanak, így nehéz felismerni a korai stádiumú betegséget, ami szintén fehérként jelenik meg a képalkotó vizsgálat során.
„A rák korai diagnózisa óriási különbséget jelent a betegek számára a kezelésük és a kilátásaik szempontjából. Meg kell változtatnunk a nemzeti szűrőprogramunkat, hogy biztosíthassuk, hogy több rákot diagnosztizáljanak korán, ami sokkal több nőnek adna sokkal jobb túlélési esélyeket” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Fiona Gilbert professzor, aki megjegyezte, hogy felismeréseik minden más olyan országra igazak lehetnek, ahol hasonló az emlőrákszűrés.
A tanulmányban 9361 olyan nő vett részt az Egyesült Királyságban, akiknek sűrű mellük volt, és negatív (nem rákos) mammográfiai eredményt kaptak. Amikor további képalkotó módszereket alkalmaztak náluk, 85 rákos megbetegedést találtak.
A teljes információ a cikkben.